ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

AGF bombes 10 år tilbage

AGF står i affald til halsen. Inden søndagens sidste spillerunde risikerer den århusianske traditionsklub at ryge ud af SAS Ligaen.

Og skal klubben redde sig, er det ikke nok at vinde hjemmekampen over OB. AGF er også afhængig af, at Randers eller Sønderjyske kvajer sig.

Det skriver Børsen lørdag.

"Jeg giver ikke AGF mere end 30 pct. chance for at overleve. Godt nok er OB ringe i øjeblikket, men det er AGF også. Jeg tror såmænd godt, at Brøndby kan ordne det i Randers, for de har brug for pointene, og jeg giver heller ikke Sønderjyske mange chancer i Parken mod FC København. Men jeg tvivler på, at AGF selv kan ordne OB," siger redaktør Jan Schouby, Århus Stiftstidende.

Fodboldekspert på TV3+ Peter Kjær ser også de århusianske problemer tårne sig op.

"Det er den dårligste situation, man som hold kan stå i: Ikke at kunne afgøre tingene selv. Det ved jeg fra min egen tid som spiller. Det er drønhamrende irriterende. Men det handler jo for AGF om at holde sin egen sti ren og sørge for at vinde. For det ville næsten ikke være til at bære for århusianerne, hvis de taber, og det bagefter viser sig, at de kunne have klaret frisag med sejr," siger den tidligere Vejle- og Silkeborg-målmand.

Indenfor murene i Århus erkender direktør for Århus Elite A/S - selskabet bag fodboldklubben AGF - Jan Christensen, at der er lagt en "plan B", men han ønsker ikke at gå i detaljer med den.

"Enhver direktør i en fodboldklub regner i scenarier, uanset om man ligger i toppen eller i bunden. Det gør vi naturligvis også, men indholdet af scenarierne holder vi for os selv. I øjeblikket fokuserer vi udelukkende på den kamp, vi skal spille søndag, klare vores del af opgaven og så håbe på, at tingene andre steder flasker sig," siger Jan Christensen til Børsen lørdag.

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis