ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Venstre presser Sass for indgreb mod Finanstilsynet

Venstre vil have erhvervs- og vækstminister Henrik Sass Larsen (S) til at gribe ind mod Finanstilsynet, som ifølge partiet pålægger realkreditinstitutterne at holde igen med lån til land- og yderområder.

"Vi vil have ministeren til at gribe ind over for Finanstilsynet, som har pålagt institutterne alt for stramme retningslinjer i deres udlån. Som det er nu får alt for mange i disse områder afslag på deres låneansøgninger," siger Flemming Damgaard Larsen til Reuters.

Venstre mødte tirsdag frem med syv folketingsmedlemmer i Folketingets erhvervsudvalg, hvortil partiet havde kaldt ministeren i samråd med henvisning til, at tilsynet nu er i gang med at udarbejde en "tilsynsdiamant" for dansk realkredit, som lægger endnu skrappere rammer for fleks- og afdragsfrie realkreditlån.

Højt rådighedsbeløb

Under samrådet kaldte Damgaard Larsen det for "københavneragtigt", når tilsynet efter hans oplysninger har pålagt institutterne en vejledende retningslinje om, at en familie med to børn mindst skal have et rådighedsbeløb månedligt på 13.500 kr. efter betaling af skat og lån for at opnå realkreditlån.

Han finder et sådant rådighedsbeløb alt for højt, fordi mange familier er i stand til at klare deres udgifter for et noget lavere beløb.

"Igennem mere end et år har vi fået at vide over hele landet af borgerne, at det er umuligt at opnå lån. Det må ministeren have en holdning til," sagde Hans Chr. Schmidt fra Venstre.

Hans partifælle Erling Bonnesen henviste til, at folk på Ærø og Langeland føler sig dømt ud af landkortet, fordi de ikke kan opnå realkreditlån, selvom de møder frem med fornuftige projekter.

Henrik Sass Larsen afvise at pålægge Finanstilsynet at lempe reglerne for bevilling af realkreditlån, fordi det ville skade danske obligationers høje rating.

 

Reuters Finans


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis