ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Cheføkonom i Krakas konsulenthus løj om ph.d.: “Jeg har fucket gevaldigt op”

Det har aldrig været hensigten at føre folk bag lyset, lyder det fra topøkonom, der aldrig nåede i mål med forsvaret af sin ph.d.

Mikael Bjørk Andersen, ledende økonom og cheføkonom i Kraka Advisory, har ikke den ph.d.-grad, som han er blevet markedsført med. Foto: PR
Mikael Bjørk Andersen, ledende økonom og cheføkonom i Kraka Advisory, har ikke den ph.d.-grad, som han er blevet markedsført med. Foto: PR

Gennem seks år har Mikael Bjørk Andersen gemt på en ubehagelig hemmelighed. For når hans arbejdsgiver, i først tænketanken Kraka og siden konsulenthuset Kraka Advisory, har præsenteret ham, har det fremgået, at han har en ph.d.-grad fra det anerkendte amerikanske universitet University of Wisconsin-Madison (UW Madison).


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis