Trods stor ordre fik Vestas sammen med Carlsberg den kolde skulderDet danske aktiemarked endte tirsdag i et marginalt plus selvom dagen startede negativt, efter at kreditvurderingsinstituttet S&P advarede om mulige nedjusteringer af en række eurolandes kreditvurderinger.
Vestas faldt trods en ny stor ordre, og Carlsberg blev bremset efter syv dage med stigninger. C20-indekset endte 0,1 pct. højere i 385,02.
“Det har været en nyhedsfattig dag. Det, der har sat retningen, har været Europa og forventningerne op til det store EU-topmøde. Vi må se, om lederne kan levere noget, som kan tilfredsstille et aktiemarked,” siger chefrådgiver Michael Borre fra Nordea. Den sidste uges stigninger er et udtryk for, at der er bygget flere og flere forventninger op til, hvad der kan komme ud af topmødet. Dermed lurer også risikoen for, at EU’s ledere ikke kan levere varen.
“Alt andet lige havde vi nok været mere komfortable med, at aktiemarkedet var faldet op til mødet, end hvis det, som det er sket, er steget. Det øger forventningsniveauet,” siger Michael Borre.
Tryg lå i toppen af C20 med en stigning på 2,3 pct. til kurs 324,1, hvilket skete uden bagvedliggende nyheder, og Novo Nordisk steg desuden 1,7 pct. til kurs 632. Modsat faldt Vestas 3 pct. til kurs 74,0, selvom selskabet annoncerede en stor ordre til Australien.
“Det er tankevækkende, at Vestas ikke rigtigt kan rykke på sig på trods af ordrer, som var i den pæne ende af skalaen. Men der har tirsdag ikke været så meget omsætning i aktien, så den har været lidt tynd på volumensiden,” siger chefrådgiver Michael Borre fra Nordea til Ritzau Finans.
Efter syv dage med stigninger faldt aktien i Carlsberg desuden med 3,0 pct. til kurs 411,9.
“Carlsberg-aktien har klaret sig godt på det seneste, og jeg tror, der er nogle, der nu vælger at realiserer nogle gevinster oven på de stigninger,” siger aktieanalytiker Morten Imsgard fra Sydbank.
De foregående syv dage steg aktien fra kurs 377,1 til 424,5 kr.
Uden for C20 steg rederiet Torm yderligere 12 pct. til kurs 4,28 efter en stigning på 8 pct. mandag, da selskabet fik forlænget gældsaftaler med sine banker foreløbig frem til midten af januar.
“Der skal ikke ret meget til at rykke Torm-aktien, det er en højrisikoaktie, og derfor er udsvingene også store på den,” siger aktiehandler Jens Johansen fra Jyske Bank.
Ritzau Finans