Nets anker nu en afgørelse fra Sø- og Handelsretten til Højesteret. Afgørelsen tilsagde, at Nets ikke kan få undtaget en række oplysninger fra offentliggørelse i en tidligere afgørelsen om Tellers (nu Nets) misbrug af sin dominerende stilling.
maj faldt der dom mod Nets i Sø- og Handelsretten i Teller-sagen
“Vi er uenige i Sø- og Handelsrettens afgørelse, da afgørelsen relateret til selve sagen rummer oplysninger af fortrolig og konkurrencefølsom karakter, som bør undtages for offentliggørelse. Derfor har vi valgt at anke afgørelsen til Højesteret,” skriver Søren Winge, pressechef i Nets, i et skriftligt svar til Børsen.
“Konkurrencerådets afgørelse i selve sagen om Tellers eventuelle brug af eksklusivbestemmelser er ligeledes anket af Nets
Nets
Nets oplyser, at spørgsmålet vedrører fortrolighed i forhold til oplysninger, der indgår i afgørelsen i en sag om Tellers eventuelle brug af eksklusivbestemmelser, som har været behandlet af Konkurrencerådet i august 2018 og siden af Konkurrenceankenævnet i marts 2019.
“Konkurrencerådets afgørelse i selve sagen om Tellers eventuelle brug af eksklusivbestemmelser er ligeledes anket af Nets. Sagen verserer i øjeblikket ved Sø- og Handelsretten, efter at Konkurrenceankenævnet i september 2019 stadfæstede Konkurrencerådets afgørelse,” svarer Nets videre.
I dommen fra Sø og Handelsretten 11. maj i år fremgik det, at oplysninger blandt andet vedrørte navne på kunder, der har været berørt af Tellers misbrug af sin dominerende stilling i perioden 2012-16, samt de ulovlige vilkår i Tellers aftaler med kunderne.
“Sø- og Handelsrettens afgørelse fra 11. maj vakte glæde i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen.Med dommen får kunder og konkurrenter sikkerhed for, at de kan få af vide, hvis de har været udsat for en ulovlig adfærd, som de så kan reagere på for eksempel ved at rejse et erstatningskrav
Bitten Thorgaard Sørensen, vicedirektør i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
“Dommen bekræfter udgangspunktet om, at der skal være offentlighed om Konkurrencerådets afgørelser, så virksomheder kan varetage deres interesser, og så der er størst mulig offentlighed om lovens praksis,” udtalte vicedirektør i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen Bitten Thorgaard Sørensen og fortsatte:
“Med dommen får kunder og konkurrenter sikkerhed for, at de kan få af vide, hvis de har været udsat for en ulovlig adfærd, som de så kan reagere på for eksempel ved at rejse et erstatningskrav. Derudover betyder offentliggørelsen, at andre virksomheder får mulighed for at få kendskab til Konkurrencerådets praksis.”
Sø- og Handelsretten var ret tydelig i dommen. Nets har ikke været konkrete nok, i forhold til hvorfor det er strengt nødvendigt, at eksempelvis navne på kunderne skal hemmeligholdes.
“Retten finder, at Nets ikke har konkretiseret deres synspunkter om oplysningernes karakter af forretningshemmeligheder og væsentlig skadevirkning på en sådan måde, at der kan anses for at være tilvejebragt grundlag for at tilsidesætte Konkurrenceankenævnets afgørelse om offentliggørelse.”
Sø- og Handelsretten har afgjort, at blandt andet oplysninger om ulovlige kontraktvilkår og navne på kunder, som Teller har anvendt kontraktvilkårene over for, skal offentliggøres.
Oplysningerne findes i Konkurrencerådets afgørelse fra august 2018 om Tellers misbrug af dominerende stilling. Teller var datterselskab i Nets-koncernen i perioden for misbruget.