ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Milliardbøde i bagagen for ny Danske Bank-formand

I 2015 indgik Danske Banks kommende formand, og daværende Commerzbank-topchef, et forlig om alvorlige hvidvaskbrud, der kostede banken en bøde på 9,4 mia. kr.

Kommende Danske Bank-formand Martin Blessing måtte, som topchef i Commerzbank, i 2015 acceptere en bøde på 9,4 mia. kr. fra de amerikanske myndigheder. Arkivfoto: Jasper Juinen/Bloomberg
Kommende Danske Bank-formand Martin Blessing måtte, som topchef i Commerzbank, i 2015 acceptere en bøde på 9,4 mia. kr. fra de amerikanske myndigheder. Arkivfoto: Jasper Juinen/Bloomberg Bloomberg

Danske Banks kommende bestyrelsesformand, tyske Martin Blessing, er en uhyre erfaren bankmand, der mellem 2008 og 2016 var adm. direktør for Tysklands næststørste bank, Commerzbank.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis