ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Lokalbank giver 25.000 aktionærer del i overskuddet: “Udbytte til hver af de mange aktionærer vil være en stor hjælp i en for nogle svær tid”

Trods en klar

opfordring fra statsministeren holder Danske Andelskassers Bank fast i at betale aktionærerne et udbytte

Arkivfoto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix
Arkivfoto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix

For første gang er Danske Andelskassers Bank (DAB) klar til at udbetale gevinst til bankens aktionærer. 0,56 kr. pr. aktie i udbytte foreslog banken i sit årsregnskab for 2019.

Det gælder også ansvar for bankens ca. 25.000 aktionærer

Anders Hestbech, formand i DAB

Det holder man fast i, fremgår det af indkaldelsen til bankens generalforsamling 29. april, der blev offentliggjort mandag aften, et par timer inden statsminister Mette Frederiksen (S) på et pressemøde takkede visse banker for at droppe deres udbytter:

“Mange af jer har taget ansvar i den her situation, givet en kassekredit, aflyst udbytter, tak for det. Men det gælder ikke for alle,” lød det fra Mette Frederiksen.

“Vi er en bank, der altid, også i corona-tid, er helt tæt på vores kunder og tager ansvar hver eneste dag. Det gælder også ansvar for bankens ca. 25.000 aktionærer, der trofast har været der for os, og som vi dagligt er i kontakt med, da langt, langt de fleste er kunder hos os. Og vi fortsætter naturligvis med at hjælpe vores kunder med kreditter inden for de rammer og politikker, som samfundet har stillet,” skriver formand i DAB Anders Hestbech som svar på, hvordan banken udviser ansvar og fastholder udbytte på samme tid.

0,56​

kr. pr. aktie vil DAB betale til sine aktionærer

Banken fik hjælp af staten i forbindelse med finanskrisen i form af lån, der blev betalt tilbage i 2018.

DAB var en af de sidste banker til at tilbagebetale statslån efter finanskrisen – bør I ikke udvise samfundssind nu?

“Vi udviser samfundssind 365 dage om året over for familier og små og mellemstore virksomheder ved at drive banken, som vi gør. Vi aflønner ikke vores ledelser eller bestyrelse med bonusser. Et mindre udbytte til hver af de mange aktionærer vil være en stor hjælp i en for nogle svær tid.”

Målrettet emission

For lidt over et år siden forsøgte Spar Nord at købe DAB. Tilbuddet blev dog afvist af banken, der i stedet gennemførte en målrettet aktieemission. De nye aktier blev købt af to ejerfonde, der ingen penge havde.

“Når man ingen penge har, må man jo rundt med hatten i hånden og finde nogle, der vil hjælpe os med det her projekt,” lød det fra Finn Ladegaard, formand for den ene ejefond, mens den anden fondsformand forklarede, at hvis man ingen penge har, må man jo rejse kapital.

Ejerfondene ejede hver lige under 15 pct. Formand Anders Hestbech afviser dog, at udbyttebetalingen er planlagt for at tilgodese ejerfondene. Spar Nord ejer 28,5 pct.

“Udbyttepolitikken er ikke tilrettelagt enkeltaktionærer,” skriver han.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis