ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Europæiske banker beder om lov til igen at betale udbytte til aktionærer: “Hvad vi har brug for er at være attraktive for investorer”

Nogle af Europas største banker håber, at forbuddet mod betaling af udbytte til aktionærerne snart ophæves

Europas banker håber på grønt lys til igen at give udbytte til aktionærerne. Arkivfoto: Camilla Cerea/Blooomberg
Europas banker håber på grønt lys til igen at give udbytte til aktionærerne. Arkivfoto: Camilla Cerea/Blooomberg

Topchefer i nogle af Europas største banker venter utålmodigt på at få grønt lys til igen at betale udbytte til deres aktionærer, så bankenes aktier forhåbentlig kan komme op fra dybet. Det skriver The Wall Street Journal.

I marts gav blandt andre Bank of England og Den Europæiske Centralbank bankerne forbud mod udbyttebetalinger, så de i stedet kunne fokusere på at polstre sig bedre til efterdønningerne af coronavirussen.

Siden har den beslutning været med til, at Stoxx Europe 600 bankindekset i 2020 er faldet med 40 pct. Det kan sammenlignes med et fald i det generelle Stoxx Europe 600-indeks på 11 pct. Kun fem ud af 37 banker i Stoxx 600-indekset er steget i kurs i år.

“Hvad vi har brug for er at være attraktive for investorer,” sagde adm. direktør for den italienske bank Unicredit, Jean Pierre Mustier, til den Europæiske Bankforening på et møde 1 oktober.

Ifølge analytikere, som The Wall Street Journal har talt med, vil Den Europæiske Centralbank sandsynligvis ophæve forbuddet i fjerde kvartal.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis