ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Danicas nye direktør har afleveret “et hul i jorden”: Det er ikke skægt

Danske Banks pensionsselskab kommer ud af 2022 med et stort minus på bundlinjen, men smertensbarnet viser bedring

Søren Lockwood er adm. direktør i Danica og ærgrer sig over det store milliardtab, pensionsselskabet indkasserede i 2022, men der er dog positive takter i regnskabet. Arkivfoto: Thomas Nielsen
Søren Lockwood er adm. direktør i Danica og ærgrer sig over det store milliardtab, pensionsselskabet indkasserede i 2022, men der er dog positive takter i regnskabet. Arkivfoto: Thomas Nielsen © Thomas Nielsen

Der er ingen grund til at tale udenom eller prøve at skjule det. 2022 blev et ualmindeligt elendigt år i pensionsselskabet Danica, ejet af Danske Bank, der fik et minus på 1,7 mia. kr.

“Det er ikke skægt at aflevere et årsregnskab som det, vi gør i år – resultatet på -1,7 mia. kr. er et hul i jorden. Det er kedeligt for vores ejere, og det er ærgerligt for vores kunder, at de får et negativt investeringsresultat, der dog heldigvis kommer på ryggen af flere gode år. Men med sådan et resultat skal man også huske at fokusere på det, der går godt,” siger adm. direktør Søren Lockwood.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis