Diskret Aarhus-firma finder fejl hos bankerne for millioner: "Det handler om at tjekke sin bon"
Katrine Vigilius
14. jun. 2019 KL. 14.15
Gem til senere
Det skorter ikke på "vagthunde", der holder øje med bankerne: Den interne compliance-afdeling, Finanstilsynet, pressen, politikerne.
Og i Aarhus melder virksomheden Hemonto sig også til flokken, specifikt når det gælder de gebyrer, som bankerne tager for at forvalte danskernes penge.
Selskabet har siden 2006 serviceret formuende kunder ved at indsamle data fra kundernes depoter hos banker og kapitalforvaltere, og bruge den data til dels at give et grafisk overblik over kundens investeringer i en app og dels til at overvåge formuerne og tjekke for fejl.
"Det, vi egentlig gør, er, at skygge bankerne," siger adm. direktør i Hemonto Ken Gamskjær til Børsen Pro.
"Vi fanger alt lige fra fejl i administrationsomkostninger til fejl i kurtage og kursskæringer. Og der er nogle grelle eksempler imellem," fortæller Ken Gamskjær.
Hemonto overvåger samlet set formuer for tæt på 200 mia. kr.
"Det handler et eller andet sted om at tjekke sin bon. Ligesom når man går ned i supermarkedet," siger han.
Refunderet tocifret millionbeløb
Og Hemontos overvågningen har båret frugt i form af kolde kontanter.
"Over de seneste tre år har vi fået refunderet et tocifret millionbeløb til vores kunder," siger Ken Gamskjær.
Det jyske selskab har hidtil holdt sig uden for pressens søgelys, men er med direktørens ord gået fra at være en startup til en "modent fintech-selskab" med udenlandske vækstambitioner, og derfor har Ken Gamskjær nu valgt at dele Hemontos historie med verden.
Skal sikre at fejl bliver opdaget
Et eksempel på fejl, som Hemonto har fundet, kan være hos en kunde, der har en individuelt aftalt gebyrpris hos sin kapitalforvalter, men hvor Hemonto i sin gennemgang af kundens formue opdager, at porteføljegebyret er blevet opkrævet til en standardsats.
"Så indleder vi en dialog med banken, som så refunderer godt 800.000 kr. til kunden," fortæller Ken Damskjær.
Et andet eksempel kan være en kunde, der får tilbageført nogle af de omkostninger, som knytter sig til kundens investeringsforeninger. Her finder Hemonto ud af, at én af kundens investeringsforeninger mangler at tilbageføre omkostningerne, og efter en dialog med banken, får kunden refunderet 300.000 kr.
"Vi skal sikre, at hvis nogen laver fejl, så opdager vi det," siger Ken Damskjær.
Dermed fungerer Hemontos ydelser som en slags forsikring for kunderne, som betaler en årlig afgift, der starter på 100.000 kr. og ellers varierer afhængigt af, hvor komplekse kundens investeringer er.
Adm. direktør i Hemonto Ken Gamskjær er uddannet cand.merc i finansiering og international business og ved siden af direktørjobbet underviser som ekstern lektor på Aarhus Universitet.-Andreas Haubjerg
Hemontos kunder spænder fra private - eksempelvis en ejerleder, der har solgt sin virksomhed - til kommuner, fonde, boligorganisationer, velgørende organisationer og også nogle virksomheder, som har valgt at outsource værdipapiradministrationen til Hemonto.
Kunderne har som udgangspunkt en formue på minimum 50 mio. kr.
Komplekse it-systemer laver fejl
Ken Gamskjær understreger, at Hemontos fejlfinding ikke skal ses som en kritik af bankerne eller kapitalforvalterne.
"Jeg tror helt ærligt, det handler om, at it-systemerne i mange af de store banker er så komplekse, at de bare ikke spiller sammen. Jeg synes, det er fair nok at lave en fejl. Men det er vigtigt, at nogen finder den, og det gør vi så."
Han fortæller, at bankerne ofte er glade for, at Hemonto opdager fejl, og at også flere internationale banker har udtrykt deres taknemmelighed over, at Hemonto har opdaget deres fejl. "Samarbejder rigtig fint"
Hos Danske Bank oplever direktør for Private Banking, Jacob Meincke, samarbejdet med Hemonto positivt.
"Vi samarbejder rigtig fint," siger Private Banking-direktøren, der også kender den aarhusianske virksomhed fra dengang han selv arbejdede i Aarhus for Danske Bank.
"Der, hvor Hemonto har en rigtig god løsning, er på rapporteringen, som de har gjort meget kundevendt," siger han med henvisning til det digitale overblik i realtid, som Hemonto kan give sine kunder på ryggen af den data, selskabet indsamler fra bankerne.
"De har fået simplificeret tingene, og det kan vi lære af som bank, hvor vi måske nogle gange overkomplicerer det i vores iver for at vise kunden rigtigt meget," siger han, men påpeger også, at Hemonto kun skal give kunden indsigt i ét aspekt af økonomien, kapitalforvaltning, mens banken fokuserer på kundens fulde økonomi, herunder boliglån m.v.
Ifølge Jacob Meincke centrerer Danske Banks samarbejde med Hemonto sig ikke primært om fejlfinding og -korrektion, men han afviser ikke, at Hemonto kan være faldet over fejl gennem tiden.
"Og så retter vi det selvfølgelig," siger han.
Private Banking-direktøren sætter særligt pris på samarbejdet med Hemonto omkring udbud til kunderne. Hemonto hjælper kunder, der leder efter en kapitalforvalter, med at lave udbudsmateriale, som bankerne kan byde ind på.
"Og der er vi nogle af dem, som får lov til at byde ind," siger Jacob Meincke.
"Der bliver begået menneskelige fejl"
Nordea oplyser, at nogle af bankens Private Banking-kunder anvender Hemonto som leverandør af rapporter, eksempelvis, når kunderne har flere kapitalforvaltere.
”Vi stiller derfor velvilligt data til rådighed for Hemonto, og oplever dem som en professionel samarbejdspartner i den forbindelse," skriver Nordeas presseafdeling i et mailsvar.
Sydbank og Jyske Bank oplyser til Børsen Pro, at bankerne har et godt samarbejde med Hemonto.
Hos Jyske Banks genkender kundechef i Jyske Capital, Flemming Larsen, at bankernes it-systemer kan være komplekse, men han mener ikke, at det påvirker kunderne negativt.
"Der bliver begået menneskelige fejl en sjælden gang, og vi sætter naturligvis pris på, at Hemonto hjælper os med at afdække det," skriver Flemming Larsen i et mailsvar til Børsen Pro.
Datajægere
Fremgangsmåden til at overvåge kundernes formuer er, at Hemonto indsamler og gennemtrevler data om kundernes depoter og om de konti, hvor kunderne har deres formuer opbevaret.
"Så alt, hvad banken gør, replikerer vi i vores egne systemer," fortæller Ken Gamskjær.
Hemonto kan trække data fra sine kunders banker via en tredjepartsfuldmagt. Derudover sidder et hold på 11 mand og finder og indtaster data manuelt.-Andreas Haubjerg
Hemonto indsamler data ved en automatisk overførsel fra banken til Hemontos systemer via forbindelser, som selskabets it-afdeling har skabt.
"Hver eneste nat modtager vi dataudtræk fra bankerne på vegne af vores kunder, hvor vi så får alle de transkationer der har været i løbet af gårsdagen," fortæller Ken Gamskjær.
Sidste år overvågede og behandlede Hemonto 200.000 transaktioner.
Den data, som ikke kan høstes automatisk, hentes manuelt af Hemontos 11 mand store data-team.
Det er især komplekse investeringsprodukter som derivater eller ikke-børsnoterede investeringer, som private equity, der kræver, at Hemonto manuelt henter og indtaster data.
Data'en hentes med en tredjepartsfuldmagt, som kunderne giver til Hemonto.
"Vi kan ikke købe eller sælge på vegne af kunderne, men vi kan kigge ind i deres data," siger Ken Gamskjær, der understreger, at mens PSD2-direktiver udstikker regler for tredjeparters adgang til konto-data, findes der endnu ikke internationale standarder, hvordan tredjeparter kan kigge bankerne over skulderen, når det gælder depoter og værdipapirer.
Fødekanal fra Aarhus Universitet
Hemonto har genereret overskud siden 2012, har i dag 36 ansatte samt to nye medarbejdere på vej, og sidste år, der var et rekordår, voksede selskabet med 24 pct. Medarbejderstaben omfatter både ældre og yngre, bankfaglige og akademikere, og 33 sidder på hovedkontoret i Aarhus, mens tre arbejder fra kontoret i Hellerup nord for København.
Selskabets primære beliggenhed i Aarhus giver ifølge Ken Gamskjær en fordel i rekruttering af medarbejdere, da der er færre til at konkurrere om talenterne.
"Vi har en rigtig god fødekanal fra Aarhus Universitet, og fordi der ikke er så mange finansielle virksomheder i Aarhus, er vi lykkes med at tiltrække nogle af de stærkeste fagligt kompetente mennesker fra universitetet," siger han.
Skal være internationale i 2020
Efter de seneste års kraftige vækst, er Hemonto nu klar til at ekspandere til udlandet og målet er ifølge Ken Gamskjær at Hemonto skal være en international virksomhed i 2020.
"Og det betyder, at vi skal være tilstede på ét yderligere marked," siger han.
Efter udelukkende at have været et dansk selskab siden stiftelsen i 2006 skal Hemonto nu ud i den store verden. Det konkrete mål er at entrere ét nyt marked i 2020, fortæller Ken Gamskjær.-Andras Haubjerg
Han mener, at selskabets vækst hjælpes på vej af en tendens til, at flere outsourcer administrationen af deres formueforvaltning, ligesom den øgede regulering, med eksempelvis EU-direktiver som Mifid II, skaber en øget risiko for fejl hos banker og andre forvaltere.
Er der ikke andre produkter lig jeres i udlandet?
"Ikke som vi kender til," siger Ken Gamskjær.
Det, som ifølge ham skiller Hemonto ud, er graden af detailkontrol, som blandt andet gør, at Hemontos kunder kan bruge ydelsen til at lave et årsregnskab over deres formuer.
"Vi kender ikke andre, der kan det og som samtidig kan lave denne meget minutiøse kontrol. Men det er jo også et meget specielt segment, som vi håndterer, så måske bliver vi klogere, når vi kommer ud," siger direktøren.