ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Danske Bank hensætter 67 mio. kr. til Straarups pension

Afgående bank-boss Peter Straarup kan se frem til en livslang strøm af pensionsmillioner fra sin arbejdsgiver Danske Bank.

Straarup er sammen med Danske Bank-direktør Sven Lystbæk omfattet af en særdeles lukrativ pensionsordning, der sikrer udbetalinger fra en særlig pengekasse i banken hvert år livet ud.

Ifølgeoplysningerfra Danske Bank kan de to direktører "fratræde med livsvarig pension med udgangen af det regnskabsår, hvori de fylder 60 år."

Det skriver epn.dk.

For Peter Straarups vedkommende lyder den årlige pensionsudbetaling på 3,1 mio. kr., mens den lavere rangerende Sven Lystbæk må tage til takke med udbetalinger svarende til halvdelen af hans årsløn ved pensioneringen.

Den gyldne pensionsordning træder således i kraft på den anden siden af årsskiftet, nårPeter Straarup15. februar afleverer depechen og hjørnekontoret til Eivind Kolding.

Af det seneste koncern-årsregnskab fra Danske Bank fremgår det, at der ved udgangen af 2010 allerede var sat 67 mio. kr. af til at dække forpligtelserne til Peter Straarups pension.

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis