ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Danske Bank er sigtet for hvidvask i Frankrig

Danske Bank er blevet sigtet af af en undersøgelsesdommer ved den franske domstol Tribunal de Grande Instance de Paris. 

Det skriver banken i selskabsmeddelelse. 

Det handler om en mistanke om hvidvask i forbindelse med visse transaktioner i den nedlukkede portefølje af udenlandske kunder i Danske Banks filial i Estland i perioden 2007-2014, skriver banken i meddelelsen.

“Danske Bank blev i første omgang sigtet i Frankrig den 11. oktober 2017. Den 25. januar 2018 blev Danske Banks status i efterforskningen ændret til såkaldt “assisteret vidne” (“témoin assisté”). Efterfølgende har Danske Bank offentliggjort rapporten, der nu indgår i efterforskningen i Frankrig,” skriver banken i meddelelsen og henviser til den hvidvaskrapport som det danske advokatfirma Bruun & Hjejle lavede om bankens estiske filial. 

"Efterforskningen omfatter transaktioner for et beløb på omkring 21,6 mio. euro (omkring 162 mio. kr., red.).  Med sigtelsen følger et krav om en sikkerhedsstillelse på 10,8 mio. euro," skriver banken i meddelelsen.

Danske Bank oplyste i starten af januar, at man forventede, at man ville blive sigtet i sagen. Banken oplyser i meddelelsen, at man har tænkt sig at samarbejde med myndighederne. 

Sløring af kriminelle handlinger

Meddelelsen fra Danske Bank indeholder ligeledes en oversat udgave af den franske sigtelse. 

“For medvirken, i Frankrig og i udlandet (navnlig i Estland og i Luxembourg) i perioden fra 2007 (fra 1. februar og frem) til 2014, i talrige transaktioner omfattende investering, sløring eller konvertering af det direkte eller indirekte provenu af kriminelle handlinger gennem åbning af falske transitkonti beregnet til indsætning af pengesummer fra organiseret skattesvig og ved at tillade debitering af disse konti med talrige transaktioner under dække af modregning uden nogen form for økonomisk berettigelse,” lyder sigtelsen blandt andet.

De franske myndigheder skriver endvidere:

"Forholdene er begået på organiseret vis gennem anvendelse af talrige agenter, har disse transaktioner ikke haft andet formål end at skjule slutdestinationen for de uretmæssigt tilegnede midler og gøre det muligt for modtagerne at anvende disse i udlandet efter hvidvaskning i uigennemsigtige kredsløb.”

Sexfirma solgte byggematerialer for millioner

Bill Browder er britisk-amerikansk finansmand og ifølge ham er et af de firmaer, som bliver efterforsket i den franske sag Argenta Systems, som havde konto i Danske Banks estiske filial.

Argenta er, ifølge Browder, central i sagen, da det er det selskab, han mener, der har overført de 23 mio. euro fra Magnitskij-sagen til konti i Frankrig. Browders gennemgang af Argenta Systems viser flere transaktioner, som, ifølge ham, er mistænkelige.

Et hollandsk firma skulle på papiret have solgt byggematerialer for omkring 200.000 euro svarende til ca. 1,4 mio. kr. til Argenta Systems. Men det hollandske firma, Scala Agenturen, var dog ikke et byggefirma, men et selskab som solgte sexlegetøj, ifølge Browder.

Et andet eksempel, der også involverer Argenta Systems, er et fransk firma, Oeno Alliance, som også på papiret skulle have solgt byggematerialer til Argenta Systems. Oeno Alliance var dog registreret som et selskab, der handlede med vin.

Det fortalte Bill Browder på et pressemøde på Christiansborg i starten af januar.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis