ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Danmark får nordisk støtte i kampen mod milliardsmæk til boligejere

Få måneder før der kommer en udmelding fra den magtfulde Basel-komité i Schweiz, som kan betyde dyrere lån for danskerne, går de danske bankers brancheorganisation Finansrådet sammen med svenske, finske og hollandske banker om en advarsel. 

Finans
Finanstilsynets direktør med ved Basel-bordet
”Det kommer af, at vi har at gøre med nogle lande, som historisk har haft meget lave tab på boliglån. Der er nogle basale features, der gør, at kunderne i meget høj grad betaler deres boliglån tilbage. Derfor er vi i de her fire lande meget optagede af, at der skal være en sammenhæng mellem kapitalkravene og risikoen på de lån, man giver,” siger Ulrik Nødgaard, direktør i Finansrådet.

Kan give dyrere lån


Tirsdag skal han sammen med Sverige, Holland og Finland mødes med EU-kommissærerne Valdis Dombrovskis og Jyrki Katainen. 

De skal diskutere implementeringen af et sæt anbefalinger til ny international bankregulering, som Basel-komiteen, der er en samling af 28 centralbanker, i øjeblikket brygger på.

Anbefalingerne kan ende i væsentligt dyrere lån for bl.a. danske bankkunder og boligejere, og Nykredit har bl.a. valgt at hæve bidragssatserne for kunderne for at leve op til kravene. 

I januar 2017 forventes anbefalingerne at være på plads. Men inden de bliver til virkelighed for Danmark skal de forbi EU-Kommissionen, der skal beslutte, om de skal ende i lovgivning og hvordan lovgivningen skal skrues sammen.

Særlig og mærkelig dansk ting

Efter briternes nej til EU-samarbejdet har lettiske Valdis Dombrovskis erstattet britiske Jonathan Hill som ny finanskommissær og det er ham, de nordiske banker skal overbevise.

Læs også: FAKTA Den magtfulde Basel-komité
”Vi havde meget glæde af, at vi var nede i dansk regi og mødes med Jonathan Hill, som endte med at have en god forståelse for det danske system. Det er lidt samme sigt som det her besøg har, og at vi kan vise, at det ikke er en særlig og mærkelig dansk ting, men at vi er flere lande, der har dokumenteret lave tab på boliglån. Derfor er det ekstra vigtigt, at de er opmærksomme på det, når de nu skal ned og forhandle det færdigt i Basel-komiteen over de kommende uger og måneder,” siger Ulrik Nødgaard

Åbnet for redningskrans

Tidligere har Valdis Dombrovskis dog åbnet for, at han ikke ønsker strengere regulering. 

"En løsning, vi ikke kan støtte er en, der vil veje unødigt tungt på finansieringen af den bredere økonomi I Europa. I en tid, hvor vi er fokuserede på at støtte investeringer, vil vi undgå ændringer, der vil føre til væsentlige stigninger i de samlede kapitalkrav, der skal bæres af Europas banksektor," sagde finanskommissæren i en tale i slutningen af september og fortsatte:

"Som tingene står, vil de forslag Basel-komiteen har sendt i konsultation indikere en væsentlig stigning i kapitalkravene i alle områder."

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis