ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Basisbank vil være sparekasse anno 2012

Efter at Bokredit i dag har købt Basisbank, går de nye ejere i gang med at transformere banken mod den nye strategi. Og inspirationen hentes hos de gammeldags sparekasser fortæller adm. direktør i Bokredit og nu privatkundedirektør i Basisbank, Flemming Stolling.

"Det, der er vigtigst i den nye strategi, er, at vi vil fokusere kraftigt mod privatkunde-segmentet. Jeg ønsker egentligt at lave en god gammeldags sparekasse, som samtidig er opdateret til 2012-niveau," siger Flemming Stolling til Børsen.

Han forklarer, at man derfor vil målrette bankens produkter mod almindelige privatkunder.

"Det vil betyde, at vi vil  fokusere på produkter som hovedparten af privatkunderne efterspørger, og det skal ske til konkurrencemæssigt attraktive produkter. Det vil sige, at ting som lønkonto, budgetkonto, mindre kassekreditter, boliglån og billån fremover skal være Basisbanks basisforretning," forklarer Flemming Stolling.

Filialer er udelukket

Altså vil man være specialister på basis-bankforretninger, og netop derfor vælger man også at fastholde 'Basisbank' som navn. Flemming Stolling udelukker samtidig, at banken nogensinde vil begynde at åbne egentlige fysiske bankfilialer. I stedet holder man udelukkende fast i at være en internetbaseret bank.

"Vi kommer aldrig nogensinde til at få filialer. Det kan jeg sige så bombastisk, fordi det er en helt klar del af vores strategi. Skal man drive en attraktiv bank, skal det være på nettet, for så holdes omkostningerne nede," siger Flemming Stolling.    

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis