ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Analytiker tvivler på Sydbank-bud i nordjysk bankdrama

Der er under 10 pct. sandsynlighed for, at Sydbank kommer med et konkurrerende bud på Nordjyske Bank.

Det vurderer ABG Sundal Collier i en ny analyse.

Jyske Bank hævede i sidste uge sit bud på Nordjyske Bank, så Silkeborg-banken nu vil betale 190 kr. pr. aktie i stedet for 170 kr. pr. aktie. Jyske Bank ejer i forvejen knap 40 pct. af Nordjyske Bank.

Finans
Jyske Bank i charmeoffensiv: Nordjyske Bank må beholde navn, filialer og ansatte
Bestyrelsen i Nordjyske Bank har oplyst, at den har afsøgt alternativer til Jyske Banks første bud på 170 kr. pr. aktie og nåede frem til, at alternativerne var mere attraktive for aktionærerne.

”Vi tror, et af alternativerne, bestyrelsen har overvejet, er, at invitere Sydbank til at komme med et bud,” skriver ABG Sundal Collier-analytiker Mads Thinggaard i analysen.

Frøsig: "Følger altid med"

Både Sydbank og Nordjyske Bank er partnere med realkreditinstituttet Totalkredit, og de to banker er på Bankdatas it-platform.

”Sydbank kan blive set på som en mere venligsindet løsning, eftersom banken kun har én filial i den nordlige del af Jylland. En overtagelse vil dermed kunne blive opfattet mere som en sammenlægning af banker,” skriver Mads Thinggaard.

Sydbank er oprindeligt en fusion af fire lokalbanker og har været igennem en lang række opkøb og fusioner bl.a. med Sparekassen Sønderjylland, overtagelsen af Bank Trelleborg, Tønder Bank og Diba Bank.

"Vi følger altid med i, hvad der sker på markedspladsen. Det har vi sagt ved flere tidligere lejligheder. Det gælder naturligvis fortsat, men for nærværende har vi ingen aktuelle planer," lød det fra Sydbanks topchef Karen Frøsig til Børsen i midten af marts.

Finans
Nordjyskes bestyrelse vendte tommelfingeren nedad til Jyske Banks første bud
ABG Sundal Collier er dog ikke overbevist om, at Sydbank vil byde mere end 1,18 gange Nordjyske Banks indre værdi, eller hvad der svarer til 13 gange Nordjyskes forventede indtjening i 2018. Derudover vurderer Mads Thinggaard, at Sydbank sandsynligvis ikke er så interesseret i Nordjyske Banks eksponering på 13 pct. mod landbrug.

”Samtidig kunne Sydbank tiltrækkes af den sjældne mulighed for at øge driftsresultatet med mere end 25 pct.,” skriver analytikeren.

Jyske Bank har oplyst, at banken indtil videre har fået forhåndstilsagn fra aktionærer, der ejer 4 pct. af aktierne. Nordjyske Banks bestyrelse er foreløbig ikke kommet med en anbefaling til bankens aktionærer.

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis