ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Corona vil ændre vores bolig

Coronakrisen har ikke kun betydning for vores måde at omgås på socialt, den kommer også til at betyde for fremtidens boliger. Rambøll samlede branchen til et webinar om, hvad vi kan forvente, og Børsen Ejendomme har spurgt arkitekt og markedschef hos Rambøll, Ofri Earon, ind til konklusionerne

"Vores hjem må indrettes, så hele familien kan arbejde, dyrke motion, hobbyer eller undervise på samme tid," forklarer Ofri Earon, der er arkitekt og markedschef hos Rambøll. PR-foto
"Vores hjem må indrettes, så hele familien kan arbejde, dyrke motion, hobbyer eller undervise på samme tid," forklarer Ofri Earon, der er arkitekt og markedschef hos Rambøll. PR-foto





Hvorfor holdt Rambøll et branchemøde om boligen efter corona?


”Vi har under coronakrisen oplevet, at hjemmet skal kunne rumme det hele. Det er det ikke designet til, og spørgsmålet er, om den opdeling vi kender, er relevant fremover. Det er baggrunden for, at Rambøll inviterede branchen til et webinar om vores boligbehov og -løsninger, og udviklingen fremover. Panelet bestod af: Tina Saaby, Gladsaxe Kommune, Lise Groes, It is a Bird, Martin Wagner, Tetris, Signe Kongebro, Henning Larsen og Mette Mogensen, Domea.dk.”


Hvordan ændrer corona vores måde at indrette hjemmet på?


”Vi talte om, at der er flere mulige tendenser. Én er boligens multifunktionalitet. Vores hjem må indrettes, så hele familien kan arbejde, dyrke motion, hobbyer eller undervise på samme tid. For at det skal kunne lade sig gøre, skal boligens værelser måske inddeles i flere zoner. Det gør rummene mere fleksible, så de kan dække forskellige behov. En anden tendens er, at vores hjem er mere involveret i vores arbejdsliv, bl.a. fordi det danner baggrund for online-møder. Hjemmet fortæller her vores kolleger og samarbejdspartnere noget om, hvem vi er. Så hjemmets rolle som identifikator er blevet stærkere end nogensinde før.”


Hvilken rolle har udearealerne i byer efter corona?



”Udearealer er både et sted for at få frisk luft og for at have social kontakt. Da vi blev bedt om at blive hjemme, har regeringen ikke defineret præcis, hvad ‘hjemmet’ er. For dem der bor i et villakvarter er ‘hjemmet’ en villa med egen have. For dem der bor i lejligheder i byen, er ‘hjemmet’ mere end bare lejligheden. Det er også gården og byrummet. Panelet har understreget, hvor vigtigt det er, at stueetageboliger ikke er for åbne mod gaden. Løsningen må være mere end en grøn kantzone.”


Hvad kommer coronakrisen til at betyde for, hvor vi bor?


”Vi har de seneste år set en tendens til, at vi flytter tættere sammen i boligområderne – og det har vist sig at være en ulempe under en pandemi, hvor vi skal holde afstand. Coronakrisen kan meget vel ændre den tendens. Men samtidig var vi alle enige om, at det skal være bæredygtigt, så vi ikke bygger uansvarligt. I de seneste par år i Danmark, har vi set en tendens til, at børnefamilier begynder at flytte ud af de store byer. Og under corona brugte flere deres sommerhus som primær base. Er det starten på en ny tendens, hvor folk flytter væk fra den tætte by? Det ved vi ikke endnu, men spørgsmålet stiller nogle nye spændende og udfordrende krav til os i boligbranchen, som vi er klar til at give os i kast med.”

ejlif@wunderkind.dk




Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis