ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Tak fordi du læser med

Danske Bank og Rambøll er partnere på Børsen Bæredygtig. Derfor er alle artikler frit tilgængelige for alle læsere.

Danske Bank og Rambøll har ingen indflydelse på indhold eller redaktionelle valg på Børsen Bæredygtig.

Læs mere om partnerskab.

Vestas vil lade grønne mål bestemme renten på nyt obligationslån på 7,5 mia. kr.

Vestas har hentet 7,5 mia. kr.gennem en nytype obligation, der er bundet til en række bæredygtighedsmål

Ifølge Lisa Ekstrand, bæredygtighedschef for Vestas, er CO2-udledningen fra stål en af de helt store udfordringer. Arkivfoto: Jeppe Bøje Nielsen
Ifølge Lisa Ekstrand, bæredygtighedschef for Vestas, er CO2-udledningen fra stål en af de helt store udfordringer. Arkivfoto: Jeppe Bøje Nielsen

Vestas har udstedt to nye obligationer for 1 mia. euro, svarende til ca. 7,5 mia. kr., som er koblet direkte op på en række af den danske vindmøllekæmpes grønne mål.

Obligationstypen går under navnet “sustainability linked bond” og betyder kort sagt, at det faste renteniveau afhænger af, hvordan selskabet lever op til en række mål for at øge bæredygtigheden og nedbringe CO2-udledningen. Hvis selskabet opnår sine mål, kan det føre til en mindre besparelse, mens det kan medføre en straf, hvis målene glipper.

Hvis vi opnår vores bæredygtighedsmålsætninger, vil der være attraktive renter

Lisa Ekstrand, bæredygtighedschef, Vestas

“Det er meget på linje med vores ambition om at integrere bæredygtighed i alt, hvad vi laver,” siger Lisa Ekstrand, bæredygtighedschef hos Vestas, og fortæller, at de nye obligationer med en løbetid på hhv. syv og 12 år erstatter en grøn obligation, som udløb sidste år.

“Det her er selvfølgelig en obligation, som vil være tilgængelig for os og hjælpe os med at finansiere nogle af de investeringer, vi har foran os de kommende år. Hvis vi opnår vores bæredygtighedsmålsætninger, vil der være attraktive renter, så der er selvfølgelig også en finansiel gevinst ved det,” siger hun.

Hos Vestas er obligationen koblet op på tre overordnede mål, som i forvejen er en del af selskabets bæredygtighedsstrategi.

“Vi ved, at der er nogle udfordringer forbundet med voresperformance targets, men vi har også designet de årlige reduktionsmål, så de bliver mere aggressive frem mod den sidste del af perioden, fordi vi tror på, at mere teknologi vil blive tilgængelig, og der vil også være flere muligheder for at reducere udledningerne fra f.eks. stål i den sidste del af perioden,” siger hun.

Ifølge storbanken SEB, der har været koordinator og rådgiver i forbindelse med udstedelsen af de nye obligationer, er det første gang, at der udstedes en virksomhedsobligation i Danmark, som er knyttet op på konkrete mål for bæredygtighed og at nedbringe udledningen af CO2.

Selv om det er den første obligation af sin slags i Danmark, er det ikke et nyt fænomen at binde lån op på bæredygtighedsmål. De seneste år har en række store virksomheder som A.P. Møller-Mærsk, Pandora og Vestas selv også taget banklån, der er koblet til deres esg-målsætninger.

SEB: Det bliver stort

De seneste år har også grønne obligationer været i hastig vækst. Ifølge SEB er forskellen, at de grønne obligationer kun kan bruges til at finansiere grønne projekter, mens obligationer med et bæredygtighedslink kan bruges til stort set alle investeringer, samtidig med at de er bundet op på de udfordringer, som virksomhederne vil løse inden for bæredygtighed.

Investorsiden sidder og bokser med, hvem de skal investere i, og hvordan de ved, at man gør de rigtige ting for den grønne omstilling.

Lars Eibeholm, chef for bæredygtighed, SEB

“Vi arbejder lige nu også på en anden dansk case. Så der er i hvert fald en og potentielt også to og tre på vej. Det bliver stort. Det er jeg ret sikker på,” siger Lars Eibeholm, chef for bæredygtighed hos SEB, om obligationer med et bæredygtighedslink og fortæller, at investorinteressen generelt er større for grønne eller bæredygtighedslinkede obligationer end de traditionelle:

“Investorsiden sidder og bokser med, hvem de skal investere i, og hvordan de ved, at man gør de rigtige ting for den grønne omstilling. Det er lige præcis det, de her bæredygtige produkter kan. De fortæller investorerne, at virksomheden fokuserer på de ting, der kan gøres, eller at man foretager de investeringer, der er nødvendige for at komme igennem den grønne omstilling. Det er det, som investorerne køber ind i.”

Selv om der ikke er tale om nye målsætninger fra Vestas’ side, mener SEB, at de bæredygtighedslinkede obligationer kan have en positiv effekt, og at det er et værktøj til at kommunikere med investorerne om bæredygtighed.

“Vi får at vide, hvad de vil gøre. Det er skitseret i det her obligations-framework, og de tør lægge hånden på kogepladen,” siger han.

Forsiden lige nu