Onsdag aften løb EY og Dansk Erhvervs Sustainability Awards af stablen, hvor tre store virksomheder fik uddelt priser i kategorierne sustainability innovation, climate strategy og long term value creation.
Innovationsprisen gik til Ege Carpets, mens strategiprisen blev uddelt til DSV. Og den sidste pris, særprisen, er gået til Rockwool.
Bedømmelsen af virksomhederne i de to første kategorier bliver foretaget af en jury, mens særprisen bedømmes af EY og Dansk Erhverv.
“Måling af virksomheders bæredygtighed er jo en udfordring, for når du måler en virksomhed, er der jo ikke rigtigt noget regelsæt for, hvordan man skal gøre
Jan C. Olsen, adm. direktør i EY Danmark
Priserne hylder bæredygtighed i dansk erhvervsliv, men ifølge Jan C. Olsen, der er adm. direktør i EY Danmark, er det faktisk en vanskelig opgave at vurdere virksomheders bæredygtighed.
“Måling af virksomheders bæredygtighed er jo en udfordring, for når du måler en virksomhed, er der jo ikke rigtigt noget regelsæt for, hvordan man skal gøre. Når du har virksomheder i samme branche, kan du jo begynde at sammenligne tingene, men når du er på tværs af brancher bliver det selvfølgelig sværere at sætte det i en kasse, men du kan sige, at nogle industrier påvirker miljøet på godt og ondt mere end andre,” siger Jan C. Olsen og fortsætter:
“Det er kvalitative vurderinger, hvor der har været mennesker inde over, så det er ikke noget, du kan sætte to streger under, men det er vigtigt at sætte denne agenda og hylde dem, der gør en forskel.”
Det er første gang, at EY og Dansk Erhverv uddeler disse priser og forhåbningen er, at fremhævelsen af virksomhedernes bæredygtighed i fremtiden vil skabe en målestok tik at kunne måle bæredygtighed i virksomheden, da det er en svær størrelse.
“Vi tror på, at fremhævelsen af dem, som gør det godt, kan føre til, at vi får endnu mere fokus på det her, og i og med at der kommer fokus på det, kommer der måske også et regelsæt om 2-3 år,” siger Jan C. Olsen.
50 virksomheder har været med i kapløbet om at vinde priserne, og ifølge Jan C. Olsen har man kigget på virksomhederne individuelt og vurderet, hvordan bæredygtighed er indarbejdet i deres strategi. Derudover har man kigget på industrien, som virksomhederne er i – herunder hvor ambitiøse deres målsætninger er, samt hvad de har opnået.
Bo Øksnebjerg, der er generalsekretær for WWF, er et af jurymedlemmerne, og han istemmer sig påstanden om, at målingen af virksomheders bæredygtighed kan være udfordrende.
“I begyndelsen fandt vi frem til, at vi havde brug for forskellige typer af målestok til forskellige typer af organisationer. Vi har brugt meget tid på at diskutere det med hinanden, men der var enstemmighed til sidst i begge kategorier. Man skal bare erkende, at det er en subjektiv beslutning, hvor man kigger på, hvem man synes, der har gjort mest i år. Ellers ville det være ligesom OL, hvor man kan se, hvem har hoppet længst eller kortest,” siger Bo Øksnebjerg.
Generalsekretæren i WWF har særligt lagt vægt på virksomhedernes forankring af bæredygtighed.
“Det vigtigste for mig har været, at man er villig til at kigge på sin forretningsmodel, at det er forankret i ledelsen, og at det er integreret ind i alt, hvad man foretager sig,” siger Bo Øksnebjerg.
