ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Tak fordi du læser med

Danske Bank og Rambøll er partnere på Børsen Bæredygtig. Derfor er alle artikler frit tilgængelige for alle læsere.

Danske Bank og Rambøll har ingen indflydelse på indhold eller redaktionelle valg på Børsen Bæredygtig.

Læs mere om partnerskab.

Forstå Wammens manøvre: Sådan skaffer en lille pensionsfinte 53,5 mia. kr. til klimaet

Regeringen satser på at rykke pensionspenge fra ratepension til aldersopsparinger og dermed skaffe hurtige penge i kassen

Finansminister Nicolai Wammen har fundet 53,5 mia. kr. uden at gøre nogen sure. Arkivfoto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Finansminister Nicolai Wammen har fundet 53,5 mia. kr. uden at gøre nogen sure. Arkivfoto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix Ritzau Scanpix

Det lyder som en beskeden ændring, når regeringen og et bredt flertal i Folketinget vil gøre det muligt at indbetale 3000 kr. ekstra om året til en såkaldt aldersopsparing.

Men manøvren er faktisk nok til at finansiere det ekstra råderum til grønne investeringer på 53,5 mia. kr. over en lang årrække, som partierne er blevet enige om.

Det skyldes, at indbetalinger til aldersopsparing adskiller sig markant fra andre pensionsindbetalinger. Når man f.eks. betaler ind til en ratepension, så får man skattefradrag for indbetalingen. Til gengæld beskattes pengene, når pensionen på et tidspunkt udbetales.

Når man betaler penge ind på en aldersopsparing, får man intet fradrag. Til gengæld betaler man heller ikke skat, når pengene udbetales efter pensionsalderen.

For statskassen betyder det, at indbetalinger til aldersopsparing giver penge i kassen med det samme, mens indbetalinger til andre pensionsordninger først giver penge i kassen om mange år, når pengene udbetales.

Milliarder i skat fremrykkes

Dagens aftale går ud på at øge loftet for, hvor meget der kan indbetales til en aldersopsparing. Det er i dag på kun 5500 kr. årligt for folk, der har mere end fem år til pension. I fremtiden vil det loft blive hævet til 8500 kr.

Formodningen er, at det vil få mange danskere til at indbetale til en aldersopsparing frem for f.eks. en ratepension og dermed rykke skattebetalingen på pensionen frem med mindst fem år, men i andre tilfælde med flere årtier.

3000 kr. om året pr. dansker lyder ikke af meget, men når man lægger alle de ekstra skattebetalinger sammen, så forventer Finansministeriet en ekstra skatteindtægt på 1,5 mia. kr. i 2024 og hele 3,25 mia. kr. i 2025. Derefter vil provenuet gradvist falde i takt med, at ændringen også giver lavere beskatning af udbetalingerne.

Men pensioner opspares og udbetales over mange år, så selv i 2040 vil der ifølge beregningerne være et overskud på 2,5 mia. kr. for statskassen, og først i anden halvdel af dette århundrede vil der komme et mindre underskud.

Pensionssektor glad

Fremrykning af pensionsbeskatning har tidligere været genstand for heftig debat og har ikke mindst mødt modstand fra pensionssektoren, som mener, at det mindsker incitamentet til at spare op. Kritikere har omvendt peget på, at sektorens modstand skyldes, at tidlig beskatning betyder, at pensionssektoren får en mindre formue at tage gebyrer for at forvalte i opsparingsperioden.

I dette tilfælde er der dog kun tale om en beskeden del af danskernes enorme pensionsformue. Og pensionssektoren er faktisk glad for den foreslåede ændring – bl.a. fordi den ledsages af en afskaffelse af modregning i sociale ydelser, som gør det mere attraktivt at spare op.

“Aftalen er ikke alene god for klimaet og Danmarks grønne omstilling. Den betyder også, at politikerne følger op på Pensionskommissionens anbefalinger og sørger for, at pensionskunderne ikke bliver straffet på pengepungen og modregnet i sociale ydelser, når man indbetaler på en aldersopsparing,” skriver adm. direktør i Forsikring & Pension Kent Damsgaard i en pressemeddelelse og fortsætter:

“Det er virkelig stærkt, og vi er klar til dialogen om, hvordan vi hurtigst muligt sammen med regeringen kan rydde op i barriererne for at bruge aldersopsparing.”

Forsiden lige nu