ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Tak fordi du læser med

Danske Bank og Rambøll er partnere på Børsen Bæredygtig. Derfor er alle artikler frit tilgængelige for alle læsere.

Danske Bank og Rambøll har ingen indflydelse på indhold eller redaktionelle valg på Børsen Bæredygtig.

Læs mere om partnerskab.

Royal Unibrew betaler 4 mio kr i greenwashingsag

Bryggeriet Royal Unibrew har fået en bøde på fire millioner kr. for vildledende markedsføring af Egekilde-vand

Royal Unibrew er ikke de første til at betale en bøde for vildledende markedsføring. Det samme har Mercedes-Benz, der betalte en million kr.
Royal Unibrew er ikke de første til at betale en bøde for vildledende markedsføring. Det samme har Mercedes-Benz, der betalte en million kr. Arkivfoto: Søren Bidstrup

Den hidtil største bøde for greenwashing er blevet betalt af bryggeriet Royal Unibrew, der punget ud med fire millioner kroner for vildledende markedsføring af Egekilde-vand.

Det skriver Jyllands-Posten.

Egekilde-vandet blev markedsført som “CO2-neutralt”, men det fremgik ikke på emballagen, at CO2-neutralitet delvist blev opnået ved klimakompensation.

Klimakompensation betyder, at man kompenserer for udledning af drivhusgasser ved at finansiere tiltag, der fjerner en tilsvarende mængde udledning et andet sted.

Det skal fremgå på produktet, hvis neutralitet er opnået gennem klimakompensation, lyder det fra forbrugerombudsmand Torben Jensen.

“Hvis ikke oplysningen fremgår, er udsagnet om CO2-neutralitet allerede af den grund vildledende og dermed en overtrædelse af markedsføringsloven,” siger Torben Jensen til Jyllands-Posten.

Vi har aldrig haft noget ønske om at efterlade tvivl hos forbrugerne om vores indsats for at reducere vores klimaaftryk for Egekilde

Louise Palsten, general manager, Royal Unibrew

Royal Unibrew skriver i en pressemeddelelse, at bryggeriet har accepteret bøden.

“Vi kan bekræfte, at vi har modtaget og betalt en bøde – og det tager vi naturligvis meget alvorligt,” siger general manager Louise Palsten i meddelelsen.

Hun oplyser, at der på produktets emballage har været en henvisning til bryggeriets hjemmeside, hvor man kunne finde en supplerende forklaring om kompensation.

“Vi har opnået CO2-neutralitet gennem delvis klimakompensation, men må erkende, at vores kommunikation omkring dette kunne have været tydeligere,” siger Louise Palsten.

“Det beklager vi og tager til efterretning. Vi har aldrig haft noget ønske om at efterlade tvivl hos forbrugerne om vores indsats for at reducere vores klimaaftryk for Egekilde,” lyder det videre.

Emballagen er nu ændret, og udsagnet anvendes ikke længere, oplyser Unibrew.

/Ritzau/

Forsiden lige nu