ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Tak fordi du læser med

Danske Bank og Rambøll er partnere på Børsen Bæredygtig. Derfor er alle artikler frit tilgængelige for alle læsere.

Danske Bank og Rambøll har ingen indflydelse på indhold eller redaktionelle valg på Børsen Bæredygtig.

Læs mere om partnerskab.

Lego-chef giver indblik i den store udfordring: “Materialet eksisterer ikke”

Lego jagter fortsat en grønnere klods, efter at håbet om ét særligt vidundermateriale er skrottet, fortæller bæredygtighedschef Annette Stube. Samtidig advarer en ekspert om, at Legos forretningsmodel kan spænde ben for selskabets klimamål

Annette Stube anerkender, at Legos klimamål er udfordrende, men hun har ikke givet op på dem.
Annette Stube anerkender, at Legos klimamål er udfordrende, men hun har ikke givet op på dem. Arkivfoto: Rebecca Helene Hoffmann

Lego stormer frem. 

Børn, unge og voksne flår modeller af alt lige fra dødsstjernen fra Star Wars til Willy Wonkas chokoladefabrik ned fra hylderne.

Men alt imens populariteten stiger, og pengebjerget vokser, udebliver gennembruddet et andet sted i legetøjsgigantens forretning. 

Efter årevis med nye tiltag og massive investeringer er det ikke lykkedes Lego at mindske selskabets påvirkning på klimaet. 

“Det hele handler om, at vi skal lave en klods uden olie. Det er en stor udfordring,” siger Annette Stube, der er bæredygtighedschef i Lego. 

Det betyder dog ikke, at legetøjsvirksomheden ikke gør et ihærdigt forsøg. 

Topchef Niels B. Christiansen har tidligere fortalt, at Lego samlet vil have investeret 8 mia. kr. i grønne initiativer i perioden fra 2022 til 2025. Og at det beløb kun kommer til at stige. 

Lego har dog droppet troen på, at det bliver ét specifikt vidundermateriale, der skal knække koden til en grøn klods, fortæller Legos bæredygtighedschef, Annette Stube, nu. 

Men ifølge hende går det fremad med at gøre den lille plastikklods mere bæredygtig. 

Det bliver et miks

De små farverige klodser er en betydelig barriere, hvis selskabet skal have succes med sin klimaindsats. I 2023 oplyste Lego, at man brugte 130.000 ton plastik om året, men i dag vil selskabet ikke oplyse, om tallet har ændret sig siden da. 

Lego har brugt over ti år på at lede efter alternativer til den oliebaserede abs-plastik, som siden 1949 har udgjort hovedingrediensen i selskabets legoklodser. 

For en kort stund troede Lego, at der var jackpot. Måske kunne klodserne laves af det genanvendte plast rpet, der kommer fra f.eks. sodavandsflasker?

Det viste sig dog – efter to års intens testning – at det i sidste ende ikke ville være en mere klimavenlig løsning end olieklodsen. Satsningen blev lagt i graven. 

Derfor fortsætter selskabet med at jagte nye løsninger. I mellemtiden er Lego begyndt at bruge et princip, der hedder “massebalance”. 

Det betyder, at almindelig plastik og fornybare ressourcer såsom brugt madlavningsolie blandes sammen med Legos normale plastikblanding. 

Det er en overgangsløsning, indtil der dukker bedre alternativer op, har Annette Stube tidligere fortalt. 

Men materialet erstatter gradvist mere og mere af den traditionelle plastik i legoklodserne. 

I 2023 benyttede Lego 18 pct. massebalancecertificeret materiale i sine plastikklodser. Ved udgangen af i år forventer Annette Stube, at det tal vil være tredoblet. 

“Det er et betydeligt fremskridt,” lyder det fra bæredygtighedschefen, som tilføjer, at virksomheden på den måde også forsøger at skabe efterspørgsel på alternativer til plastik.

Desuden laver virksomheden klodser baseret på sukkerrør, gamle køkkenbordplader samt den begrænsede mængde af genanvendt abs, som det indtil videre er muligt at skaffe.

Satser I stadig på, at det bliver ét materiale, der skal få jer i mål med en grøn klods?

“Nej, det gør vi ikke. Med rpet håbede man at kunne finde et materiale, der kunne klare alle udfordringerne. Det tror vi ikke på længere,” siger Annette Stube og tilføjer, at tilgangen nu i stedet er at erstatte den fossile olie i abs-plastikken med fornybare materialer.

Hvis der på et tidspunkt kommer et materiale, der kan klare det her, så er vi selvfølgelig meget interesserede i det. Men materialet eksisterer ikke lige nu. Det er bare ikke ensbetydende med, at vi ikke kan rykke fremad og afsøge alle de muligheder, der er,” siger Annette Stube. 

En problematisk forretningsmodel

Beder man Michael Søgaard Jørgensen, lektor og æresdoktor i bæredygtig innovation og omstilling ved Aalborg Universitet, om at kaste en dom over Legos klimaindsats, er han klar i mælet. 

“I forhold til at de har brug for at en absolut reduktion i deres udledninger, så går det ikke særlig godt,” siger han.

Der går ikke mange øjeblikke fra en ny film eller serie, før der kommer en ny Indiana Jones eller Harry Potter. Det er problematisk

Michael Søgaard Jørgensen, lektor og æresdoktor i bæredygtig innovation og omstilling, Aalborg Universitet

Set med hans øjne er Lego “voldsomt udfordrede” i forhold til at nå deres klimamål, hvis væksten fortsætter i samme hast som nu. 

Lego har ikke offentliggjort sin samlede udledning for 2024, fordi virksomheden er ved at lægge sin metode bag udregningen af klimatallene om, forklarer Lego. Men tallene frem til 2023 viser en klar tendens: 

Siden 2019 er Legos udledninger steget med 57,7 pct. 

Det er den gale vej, hvis man ser på målsætningen for 2032, hvor udledningerne skal være reduceret med 37 pct. i forhold til 2019. I 2050 satser virksomheden på at opnå en nettonuludledning.

Perspektiv
Legos vækst virker ustoppelig – nu deler topchef hemmeligheden bag
Lego

Ifølge Michael Søgaard Jørgensen er det særligt Legos forretningsmodel, der skaber problemer. 

“Der går ikke mange øjeblikke fra en ny film eller serie, før der kommer en ny Indiana Jones eller Harry Potter. Det er problematisk, når de hele tiden laver nye sæt med specialklodser, som ikke har mange alternative anvendelsesmuligheder. Lego laver jo ikke dårlige produkter, men man bidrager til både en funktionel og psykologisk forældelse af legetøj,” siger æresdoktoren og tilføjer: 

“Det er det, der gør, at de har en øget omsætning. Men det er også derfor, deres udledninger stiger.”

Et konstant fokus 

Annette Stube anerkender, at det begynder at se svært ud, hvis virksomheden skal nå de klimamål, den har forpligtet sig til. 

“Det er en udfordring på grund af vores vækst. Men vi går stadig benhårdt efter vores mål, og det kommer til at kræve konstant fokus og konstante investeringer,” siger hun. 

Det er de færreste virksomheder, der vil synes, at det er en god idé ikke at vækste. Jeg mener heller ikke, at det er den bedste løsning

Annette Stube, bæredygtighedschef, Lego

Kan I ikke bare gå på kompromis med jeres indtjening? I er en familieejet virksomhed og skal ikke stå til ansvar over for aktionærer.

“Det er de færreste virksomheder, der vil synes, at det er en god idé ikke at vækste. Jeg mener heller ikke, at det er den bedste løsning. Jeg tror, den bedste løsning er, at vi finder ud af, hvordan vi i sidste ende kan blive ved med at vokse, mens vi samtidig mindsker vores CO2-udledninger.”

Men hvad er dine overvejelser omkring det her med at pushe nye produkter ud hele tiden, som kun har ét formål? 

“Det vigtigste for os, det er først og fremmest at lave en bæredygtig klods og få vores CO2-aftryk ned. Og så skal vi sikre, at de ikke går til spilde, fordi langt størstedelen smider jo ikke legoklodser ud,” siger hun.

“Derfor kigger vi selvfølgelig også på, hvordan vi bedst kan hjælpe, så klodserne bliver ved med at cirkulere.”

Annette Stube peger på, at det i dag er muligt at sælge legoklodserne videre på bl.a. Bricklink – en platform, Lego opkøbte i 2019 – eller Ebay. 

Virksomheder
Forstå Legos overlegne succes i tre grafer
Christmas shopping in Berlin

Lego kan dog ikke oplyse, hvor mange der rent faktisk sælger deres produkter videre. 

Lige nu vender Lego “hver en sten”, i håb om at det stadig er muligt at leve op til selskabets klimaløfter. 

“Vi har f.eks. fået en større indsigt i vores emissioner, så vi kan sætte ind der, hvor det virkelig batter. Det gælder alle dele af værdikæden, og vores fokus bliver kun mere intenst fremadrettet,” siger bæredygtighedschefen. 

Annette Stube ønsker ikke at være konkret, i forhold til hvor mange penge Lego forventer at skulle bruge fremadrettet på at få bugt med udledningerne.

“Vi fortsætter med at investere betydelige beløb. Og ikke mindst i forhold til legoklodsen og de materialer, den er lavet af,” siger hun. 

Forsiden lige nu