Tidligere på ugen aftalte EU’s medlemslande, at de vil skære gasforbruget med 15 pct. frem mod vinteren og indtil marts 2023 for at modværge en decideret gasmangel.
Men EU styrer stadig mod kritisk mangel på gas til vinter, lyder det fra Det Internationale Energi Agentur, IEA, der repræsenterer over 70 pct. af verdens energiforsyning.
“Det er klart, at hedebølgerne øger risikoen markant for, at Europa
ikke har gas nokGergely Molnar, analytiker, IEA
Årsagen er en kombination af den begrænsede forsyning fra Rusland og den hedebølge, der nu sætter rekordtemperaturer i flere europæiske lande, fortæller Gergely Molnar, energi- og gasanalytiker i IEA.
“Det er klart, at hedebølgerne øger risikoen markant for, at Europa ikke har gas nok i lagrene til at holde vinteren ud,” siger IEA-analytikeren.
Heden har en dobbelteffekt på det europæiske energisystem, fordi der skal bruges mere energi til bl.a. køling, mens produktion fra særligt vandkraft og atomkraft er svækket markant på grund af lave vandstande og høje temperaturer på kølevand. Også vindmøller og solceller producerer mindre effektivt i varmen.
Hvis energien ikke leveres af traditionelle kilder, må man bruge f.eks. gas, hvilket betyder, at der oplagres mindre.
Det billede skal ses i sammenhæng med, at den europæiske gasforsyning fra Rusland onsdag gik fra ca. 63 mio. kubikmeter dagligt til omkring 31 mio. kubikmeter, fortæller Gergely Molnar.
pct. skal de europæiske gaslagre fyldes
inden 1. oktober, anbefaler IEA
Mens de danske gaslagre står fyldt til omkring 86 pct., er tallet kun 66 pct. gennemsnitligt i Europa – den europæiske målsætning er, at lagrene skal være fyldt mindst 80 pct. inden 1. november.
IEA anbefalede tidligere på året, at lagrene skal fyldes 90 pct. allerede inden 1. oktober, hvis man vil beskytte sig mod vinteren og et decideret leverancestop af gas fra Rusland, der i princippet kan indtræffe når som helst.
“Det bliver sværere og sværere at nå målet, og vi har store elementer af usikkerhed,” siger Gergely Molnar.
Hos den danske brancheorganisation for energisektoren Green Power Denmark er bekymringen for hedebølgen også til stede, men isoleret bliver den ikke fatal for gassituationen, vurderer energianalytiker Kristian Rune Poulsen.
“Hedebølgerne i Europa forventes ikke at få den store betydning for opfyldning af gaslagrene her til vinter. Men det hjælper bestemt heller ikke situationen, da Europa bruger mere strøm og har sværere ved at producere el på grund af varmen,” skriver han i en e-mail til Børsen.
