ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

USA undersøger: Fik Deepseek chip fra Singapore?

Amerikanske myndigheder undersøger, om det kinesiske AI-firma Deepseek har fået Nvidia-chip fra Singapore for at omgå de restriktioner, som USA har indført på salg af avancerede chip til Kina

Deepseek, der ejes af den uafhængige kinesiske hedgefond High-Flyer, har lanceret en ny AI-model, der øjensynligt virker lige så godt som etablerede amerikanske spillere såsom Chat GPT.
Deepseek, der ejes af den uafhængige kinesiske hedgefond High-Flyer, har lanceret en ny AI-model, der øjensynligt virker lige så godt som etablerede amerikanske spillere såsom Chat GPT. Arkivfoto: Greg Baker/AFP/Ritzau Scanpix
Fremkomsten af det kinesiske AI-firma Deepseek, der i denne uge har sendt chokbølger gennem hele AI-industrien og rystet buret på aktiemarkederne verden over, bliver nu gennemgået med tættekam af de amerikanske myndigheder. 

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis