ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Kun få danske medarbejdere frygter at miste job til AI

Mens medarbejdere ikke frygter at miste jobbet til kunstig intelligens, opfordrer Dansk Industri til, at virksomhederne hopper i arbejdstøjet og går i gang med at undersøge AI-muligheder

Danske medarbejdere frygter ikke at miste sit job til AI, viser undersøgelse. Organisationer opfordrer dermed virksomheder til at kaste sig ud i AI-muligheder. Matas bruger AI til personlige tilbud i deres kundeklubber på app.

Foto: Simon Fals
Danske medarbejdere frygter ikke at miste sit job til AI, viser undersøgelse. Organisationer opfordrer dermed virksomheder til at kaste sig ud i AI-muligheder. Matas bruger AI til personlige tilbud i deres kundeklubber på app. Foto: Simon Fals Simon Fals

Lige nu er det svært at regne ud, hvordan kunstig intelligens kommer til at påvirke erhvervslivet helt konkret, og hvilke jobfunktioner der potentielt set kan erstattes af ny teknologi.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis