Efter den kriseramte danske herretøjskæde Bertoni i starten af oktober gik i rekonstruktion, har tøjkædens kreditorer forhandlet om, hvorvidt det giver mening at holde tøjkæden i live.
Den endelige afstemning fandt sted ved Skifteretten i Aarhus torsdag, og her accepterede et flertal af kreditorerne i Bertoni forslaget om at sløjfe hele 85 pct. af tøjkædens gæld. Gældstyrelsen stemte som den eneste kreditor imod forslaget, og dermed overlever Bertoni den rekonstruktion, som de måtte se sig selv nødsaget til at gå i 2. oktober. Bertoni af 1972 ejes af kapitalfonden Vektor Kapital, som flere gange harskudt penge i tøjkæden.Vektor Kapital er den kreditor, som tager det største tab, efter tøjkæden har fået sløjfet 85 pct. af sin gæld.
“Det er jo nyt for os, at vi er gældfri. Jeg skal lige sunde mig på det,” siger adm. direktør i Bertoni, Bent Birger Rasmussen.
Bertoni skal efter afstemningen betale 15 pct. af sin gæld, der samlet set lyder på 24 mio. kr. Det svarer til 3,5 mio. kr. Derudover er Danske Bank sikret 7 mio. kr. gennem pant i virksomheden.
Det var et tilhørende krav, at betalingen til kreditorerne falder på én gang og senest 3. december.
Bent Birger Rasmussen vil ikke ind på, om engangsbetalingen fører til fyringer eller lukning af butikker, men han erkender, at den kriseramte tøjvirksomhed påvirkes.
“Det er med afsæt i en fortsat svær tid og et salgsindeks, der er mindre end sidste år. På de interne linjer kigger vi jo efter effektiviseringer, herunder en mere simpel produktionsmetode.”
Bertoni driver samlet set 13 butikker i Danmark samt ni butikker i Norge. Og det, håber Bent Birger Rasmussen, forbliver sådan.
“Vi vil gerne opretholde det samme antal, men vi ved endnu ikke, om de kommer til at ligge i de samme lokaler. Det kan vi ikke sige endnu,” fortæller Bent Birger Rasmussen.
Som en del af redningsplanen har Bertoni fået tilført ny kapital fra ejerne, kapitalfonden Vektor Kapital, der i 2017 overtog tøjmærket.
I løbet af årene har kapitalfonden flere gange skudt millioner af kroner ind i Bertoni for at holde tøjkæden flydende, og i år er ingen undtagelse.
Vektor Kapital dækker hele gælden til tøjkædens kreditorer på 3,5 mio. kr., men hvor meget den samlede kapitalindsprøjtning løber op i, er endnu for tidligt at sige.
“Det skal de regne på, for det er jo ikke nok at tilføre de 15 pct. Der skal tilføres mere end det, for virksomheden skal jo fortsætte. Det er både fremtidig driftskapital og dividenden på de 15 pct.," siger rekonstruktør Ole Erlich-Eriksen
Vektor Kapital er dermed Bertonis største kreditor, og ejeren af tøjmærket er derfor også dem, der må æde det største tab. I 2019 havde Vektor Kapital en egenkapital på 428 mio. kr.
Ved en konkurs er det tidligere blevet fastslået, at dividenden ville være 0 pct.
Selvom Bertoni slipper helskindet gennem rettergangen i Aarhus og får streget størstedelen af sin gæld over, ligger der et stort arbejde i at gøre herretøjskæden til en sund forretning.
“Vi har produktionen, medarbejderne, brandet og en masse gode planer for fremtiden. Med det afsæt skal vi prøve at komme igennem den her krise og beholde vores 23 butikker i Danmark og Norge,” siger Bent Birger Rasmussen.
Selskabet Bertoni af 1972 gik i rekonstruktion, bl.a. fordi coronapandemien havde drænet den i forvejen økonomisk pressede virksomhed.
Dråben, der fik bægeret til at flyde over, var butikscentret Fisketorvet i København, hvor Bertoni har én af sine tøjbutikker.
Udlejeren pressede tøjkæden ud i rekonstruktionen, efter at Bertoni i en lang periode ikke kunne betale huslejen.