ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Viborg HK: Hellerup Finans tror på aftale med New Beginning

Storaktionæren i Viborg HK, Hellerup Finans, tror det vil være muligt at nå til enighed om salg af håndboldaktiviteterne til New Beginning, som det holdt møder med i sidste uge. Stifteren af Hellerup Finans, Torben Jensen, oplyser til Ritzau Finans, at han venter at modtage et købstilbud fra de lokale Viborg-folk i næste uge.

Penge
Viborgfolk: Næppe plads til både os og Hellerup Finans
"Det er lokalpatrioter, der bakker op om deres klub, fuld respekt for det. Troværdigheden skal være stor, klubben skal kunne drives videre og de skal selvfølgelige give penge for at få aktiviteterne. Spørgsmålet er så, om vi kan blive enige om det - det tror jeg godt, vi kan," siger Torben Jensen til Ritzau Finans.

Viborg HK oplyste i en fondsbørsmeddelelse fredag formiddag, at selskabet er blevet gjort bekendt med, at en gruppe lokale aktører har stiftet selskabet "New Beginning Viborg HK ApS" med henblik på at overtage klubbens håndboldaktiviteter.

"New Beginning består af en række tidligere sponsorer i Viborg HK, som alle er lokale erhvervsfolk fra byen. Vi har sat os sammen for at kigge på, hvordan vi kan redde en klub i krise," sagde formanden for det nye selskab New Beginning, Mogens Lindahl, tidligere fredag til Ritzau Finans.

New Beginning vil selv

Penge
Viborg-redning afviser aktiekøb til kurs 20
Parterne mødtes i sidste uge, og der udtrykte New Beginning ifølge Torben Jensen meget tydeligt, at deres ambition var at køre solo.

"Målet med mødet var at finde ud af, om enderne kunne nås, men vi kan ikke bruge deres forslag til noget, og de kunne ikke bruge vores forslag til noget, og så har de ligesom sagt, at de så kører med det forslag, de oprindeligt havde, inden vi kom ind i billedet," siger Torben Jensen.

For Hellerup Finans var knasten, at det ikke kunne få en kontrollerende post i håndboldklubben. Deres oprindelige tanke var at lægge håndboldaktiviteten ned i et nyt selskab, ejet af det børsnoterede selskab, og så lægge andre sportsaktiviteter ind i samme skal for at skabe en bred sportsaktie.

"I Viborg-verdenen kunne vi ikke opnå kontrol med Viborg Håndboldklub - det kunne de ikke acceptere, og vi kunne ikke acceptere at sidde med 10-20 pct. af en håndboldklub, som vi ikke havde nogen indflydelse på. Så enderne kunne ikke nås, og derfor sagde de til os, at de ville køre videre med deres oprindelige tanker, og det synes jeg da er fint," siger Torben Jensen.

Penge
Viborg-investorgruppe: Kun interesseret i håndbold
Han vil derfor også forholde sig positivt til et købstilbud - vel at mærke alt efter, hvad der står i det.

"Hvis det ellers giver økonomisk mening, så er håndboldaktiviteterne solgt. De skal selvfølgelig tage alt med, både det gode og det mindre gode," siger Torben Jensen og peger på feriepenge, lønninger og andre kontraktlige forpligtelser, som noget af det mindre spændende, mens der på den anden side er alle spillerne, sponsorerne og håndboldlicensen.

Hellerup Finans fortsætter planerne

Han peger også på, at man har amatørforeningen at forholde sig til, da man spiller på amatørforeningens licens, og Dansk Håndboldforbund.

"Der er mange, der skal nikke ja til det, hvis det skal kunne lade sig gøre. Men vi ved, at det kan lade sig gøre, og hvis de ellers kommer med et økonomisk fornuftigt tilbud, hvor de også tager forpligtelserne og ikke kun chokoladen - så nikker vi ja til det," siger Torben Jensen.

Et salg af Viborg-håndboldaktiviteterne ændrer ikke på Hellerup Finans' planer om at lave et sportsselskab omfattende Lyngby Boldklub, håndboldaktiviteter, ishockey og basketball.

"Vi vil fortsætte med de planer, vi nu en gang har beskrevet, det vil så bare være uden Viborg Håndboldklub, fordi de har en anden plan. Der er ikke noget i vores plan, der ændrer sig, og vi er i øjeblikket i dialog med rigtigt mange forskellige klubber i Danmark, mere end ti," siger Torben Jensen.

/ritzau/FINANS


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis