Hvornår møder du om morgenen?
“Jeg er et morgenmenneske, så jeg står typisk op kl. 6 om morgenen og møder ind på kontoret omkring kvart over syv. Det har jeg kørt med i mange år, for hvis du har et stramt program i løbet af dagen, gælder det om at komme tidligt op.”
Beskriv din ledelsesstil med tre ord
“Jeg er inkluderende og lyttende i mit lederskab, men jeg er også opmærksom på, at jeg skal eksekvere. Jeg skal sætte en retning, men jeg lader ikke boldene ligge, jeg eksekverer også. Det vigtigste er balancen.”
Hvad er det bedste ledelsesråd, du har fået?
“At give andre muligheder. Jeg er selv, gennem min egen karriere, blevet givet ret spændende muligheder. Løberen, der ikke får lov at stille op, vinder jo heller aldrig.”
Hvad kigger du efter, når du ansætter medarbejdere?
“Jeg går altid efter: Hvad har du bevist, og hvad er potentialet? Det er den cocktail, du skal have sammensat. Samtidig handler det om energi. Viljen til at ville giver evnen til at kunne, så hvis du har en energi og går all-in i, hvad du laver, vil du være dygtig. Når jeg møder mennesker, kan jeg godt mærke, om de har energien til det. Vil de det, eller kommer de, fordi det er et job, der betaler deres regninger? Det er vigtigt at få afklaret. Find ud af, hvad de brænder for og hvorfor, så finder du deres kant.”
Hvad er din største ledelsesmæssige fejltagelse?
“Der er altid et spørgsmål om, hvor tålmodig skal du være som leder? Jeg har nok tidligere været noget utålmodig, men jeg har lært, at du på mange måder skal give tingene noget tid. Du skal beherske din utålmodighed, jo højere op du kommer i en organisation, fordi dine ord vejer tungt. Hvis du bliver for styrende i en proces, lærer dit team ikke nok selv. Det er vigtigt, at folk selv mærker ansvaret.”
Hvad har du lært om dig selv for nylig, som har ændret måden, du arbejder på?
“Jeg var i USA, da det hele lukkede ned under coronakrisen, og gik en tur i Central Park, før jeg skulle flyve hjem. Ugen før var der fyldt med musikere og liv, men da jeg gik igennem, følte jeg mig som “Palle Alene I Verden”. Jeg savnede menneskerne. Som leder er det vigtigt, du kan lide det menneskehav. Det lærte corona mig.”
Hvordan indretter du dit arbejdsliv?
“Arbejde, netværk og privatliv flyder generelt meget sammen. Jeg er opmærksom på, at jeg kører med højere arbejdstryk nogle gange end andre. Jeg har brug for, at det bølger. Du bliver et mere helt menneske eller en hel leder ved, at du har perioder, hvor du har tid til at være fodboldtræner for dine børn, hvor du er engageret i deres fritidsinteresser, eller hvor du bidrager til foreninger. Jeg er inde i en periode nu, hvor det er mere krævende, men til gengæld plejer jeg at planlægge min måned og sætte forskellige blokke ind, hvor jeg f.eks. skal spille fodbold eller se mine børn, og dem prioriterer jeg at overholde. Jeg har også to telefoner, og på et tidspunkt om aftenen lægger jeg min arbejdstelefon til opladning på et andet værelse, så jeg kun har min private. Når man møder tidligt, er det vigtigt, at du på et tidspunkt også går i seng – uden mails og telefon.”

