ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Store danske erhvervskunder foretrækker Nordea som bank – men de største peger nu også på Danske Bank som en af de bedste

For tredje år i træk kårer analysefirmaet Prospera Nordea til at være store danske virksomheders foretrukne bank

Store danske virksomheder, som eksempelvis DSV, siger samlet set, at Nordea er den bedste bank. De største kan dog også lide Danske Bank. Arkivfoto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
Store danske virksomheder, som eksempelvis DSV, siger samlet set, at Nordea er den bedste bank. De største kan dog også lide Danske Bank. Arkivfoto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Nordea er den bedste bank til at betjene store danske virksomheder. Det viser en dugfrisk måling fra det anerkendte svenske analysefirma Prospera.

For tredje år i træk indtager Nordea førstepladsen i Prosperas Corporate Banking-undersøgelse blandt store danske erhvervsvirksomheder.

I Nordea har vi nu været så heldige for tredje år i træk at blive udpeget som den bedste bank set med de store danske virksomheders øjne

Peder Bach, bankdirektør, Nordea

“Prosperas Corporate Banking-ranking er den mest prestigefyldte af Prosperas undersøgelser, fordi den omfatter de største virksomheder i Danmark, både de veletablerede virksomheder og nye succesfulde virksomheder som eksempelvis Pandora,” siger bankdirektør Peder Bach, der er chef for Nordeas enhed for storkunder, Large Corporates & Institutions, i Danmark.

“I Nordea har vi nu været så heldige for tredje år i træk at blive udpeget som den bedste bank set med de store danske virksomheders øjne, og det er noget, som vi er utroligt glade for og stolte over,” fortsætter han.

Undersøgelsen måler kundernes vurdering af bankerne på en lang række parametre, og undersøgelsens konklusioner er ret konsistente. Danske Bank beholder sin andenplads, og SEB kravler op på en tredjeplads. Ny på fjerdepladsen er franske BNP Paribas, mens Nykredit falder tilbage til en femteplads fra en delt fjerdeplads sidste år.

Klar fremgang til Danske Bank blandt de største kunder

Mens rangordenen blandt bankerne i den samlede Prospera-undersøgelse i store træk ligner 2019, så er der bevægelse, når man alene fokuserer på de absolut største Tier 1-kunder. Her må Nordea i 2020 dele førstepladsen med Danske Bank, der er hoppet fra en tredjeplads i 2019 og dermed har henvist SEB til en tredjeplads. Nykredit beholder sin fjerdeplads blandt de største kunder, mens BNP Paribas deler femtepladsen sammen med britiske HSBC.

“Vores medarbejdere lægger rigtig mange kræfter i at skabe en bedre bank, hvilket kunderne skal være de første til at mærke. Derfor betyder det meget for os, at kunderne puster os den her lille vind i ryggen, ikke mindst set i lyset af den kritik, banken har modtaget oven på den seneste tids møgsager, der utvivlsomt og desværre helt berettiget påvirker bankens omdømme negativt,” siger Danske Banks chef for Large Corporates & Institutions i Danmark, Bo Wetterstein.

“Resultaterne giver os et fingerpeg om, at vores arbejde for at styrke kundernes tillid og være relevante for dem bærer frugt. Vi har traditionelt ligget i førerfeltet i denne type undersøgelser og må kæmpe hårdere for at tage føringen nu, så det gælder om at tage ved lære af situationen, så vi kan vende styrket tilbage. Desuden noterer jeg mig med tilfredshed og taknemmelighed, at vi er kommet tættere på vores langsigtede mål om at være kundernes foretrukne finansielle partner,” forsætter Danske Banks chef for betjeningen af de danske storkunder.

Et turbulent 2020

Ifølge Peder Bach var der usædvanligt stor spænding om Prospera-undersøgelsens resultater netop i år, på grund af de historisk store samfunds- og erhvervsmæssige udfordringer, som coronapandemien har ført med sig.

“Der har jo været utroligt meget usikkerhed i 2020, og det har jo givet en stor usikkerhed hos stort set alle virksomheder. Så i den situation har de et ønske om, og brug for, forudsigelighed fra deres bankforbindelse, og det synes jeg, at Prospera-undersøgelsen viser, at vi har leveret,” siger Nordeas Peder Bach, der fortsætter:

“Netop i år, som jo virkeligt har været usædvanlig for både os og vores kunder, er det virkeligt godt at se, at virksomhederne har været tilfredse med os som bank, og jeg må nok indrømme, at der faldt en sten fra mit hjerte, da jeg så, at vi beholdt førstepladsen i Prospera-undersøgelsen.”


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis