KØB SENESTE NYT KURSER Køb Abonnement
Annoncørbetalt indhold af Gazellepartner Industriens Fond

Rapport bekræftede it-sikkerhedsekspertens mavefornemmelse – alligevel overraskede tre ting

It-sikkerhed bunder først og fremmest i det tekniske setup, men skal man for alvor besværliggøre hackernes arbejde, skal der meget mere end software og firewalls til, lyder det fra Malene Stidsen, programchef for Industriens Fonds Cybersikkerhedsprogram. Foto: Jacob Nielsen
It-sikkerhed bunder først og fremmest i det tekniske setup, men skal man for alvor besværliggøre hackernes arbejde, skal der meget mere end software og firewalls til, lyder det fra Malene Stidsen, programchef for Industriens Fonds Cybersikkerhedsprogram. Foto: Jacob Nielsen

En stor rapport fra Industriens Fond om sammenhængen mellem virksomheders it-sikkerhed og deres konkurrenceevne, bekræftede fondens programchef for cybersikkerhed i det, hun havde vidst i årevis. Alligevel overraskede især tre af rapportens delkonklusioner.

I filmsprog kaldes det ‘point of no return’. Det øjeblik, hvor en afgørende begivenhed i filmen gør, at der nu ikke er nogen vej tilbage. Skulle filmen tage afsæt i danske virksomheders it-sikkerhed, ville hackerangrebet, som Mærsk var udsat for i 2017, fint fungere som det ‘point of no return’.

Eller måske er det nærmere reaktionen, der kort tid efter fulgte. Her proklamerede rederiets ledelse nemlig, at cybersikkerhed fra nu af ville blive set i et forretningsstrategisk lys frem for alene at være et værn mod cyberkriminalitet. Og det har haft stor betydning.

“Jeg tror, at når en virksomhed som Mærsk kommer med sådan en udmelding, så får det mange virksomheder til selv at overveje, hvorvidt cybersikkerhed mere skal anskues forretningsstrategisk frem for bare at se det som en slags dyr forsikring,” siger Malene Stidsen, programchef for Industriens Fonds Cybersikkerhedsprogram.

Det er lige netop sådan, TimeLog har valgt at gøre. Den danske virksomhed, der primært er kendt for leverance af tidsregistrering og projektstyring-software til rådgiver- og konsulentbranchen i ind- og udland, har de senere år valgt at se cybersikkerhed som en bærende rolle for hele virksomhedens forretning. Fra at det lå hengemt i it-afdelingen er det i dag rykket op på et ledelsesmæssigt såvel som forretningsstrategisk niveau.

Tager man som virksomhed ikke det her alvorligt, svarer det for mig til at køre en bil uden at være sikker på, hvorvidt bremserne virker

Per-Henrik Nielsen, CEO hos TimeLog

“Vi har en stor kundebase i Tyskland, hvor et meget højt niveau af cybersikkerhed er et krav, hvis du overhovedet vil i betragtning til at byde ind på en opgave,” siger virksomhedens CEO, Per-Henrik Nielsen.

Mere end en licens

TimeLogs arbejde med cybersikkerhed handler dermed i høj grad om en license to operate, og ifølge Industriens Fonds Malene Stidsen er netop license to operate, for mange små og mellemstore virksomheder, den tydeligste konkurrencefordel, som it-sikkerhed giver. For Per-Henrik Nielsens virksomhed har det øgede fokus på virksomhedens cybersikkerhed dog også vist sig at have mere indirekte gevinster.

“Når du som virksomhed arbejder seriøst med det her område, så tvinges du helt automatisk til at optimere nogle interne processer og få skabt noget struktur i virksomheden. Den struktur fører automatisk til en effektivisering af forretningsgangene, der videre leder til, at du på et strategisk niveau bliver tvunget til at stoppe op og overveje, hvorvidt der kunne være smartere løsninger til at løse opgaverne på,” forklarer han.

De direkte og indirekte konkurrencefordelene, som Per-Henrik Nielsen ser, at hans virksomhed har fået på baggrund af et øget fokus på cybersikkerhed, glæder Malene Stidsen. Men det kommer faktisk ikke bag på hende.

“Vi har længe arbejdet ud fra en tese om, at når virksomheder øger deres cybersikkerhed, så styrker de også deres konkurrenceevne. Og vi har også set mange eksempler på det gennem årene. Nu har vi så også lavet en analyse hvor tallene viser, at det er sådan det hænger sammen,” forklarer hun.

Industriens Fond Malene Stidsen 06 beskåret web.jpg
I år kommer 'Cyberbarometer'.rapporten til at fokusere på bl.a. cybersikkerhed i værdikæden. "Min formodning er, at det hurtigt kan komme til at overskygge de lovmmæssige krav," siger Malene Stidsen.

Sidste år udkom fonden for første gang med rapporten ‘Cyberbarometeret’. Barometeret er en årlig spørgeundersøgelse, der undersøger sammenhængen mellem danske virksomheders cybersikkerhed og deres konkurrenceevne.

Jo mere cybersikkerhed, desto større konkurrenceevne

Som sagt var konklusionen ikke overraskende for Malene Stidsen. Altså, at der rigtig nok er en sammenhæng.

Overraskelsen – den første af tre – var derimod, hvor direkte koblingen var mellem antallet af cybersikkerhedstiltag den enkelte virksomhed anvender, og dens konkurrenceevne.

“Det er helt tydeligt, at jo flere tiltag, desto flere konkurrencefordele for de små og mellemstore virksomheder. Mens 20 procent af virksomhederne med op til tre tiltag oplevede konkurrencefordele, så var det hele 87 procent af virksomhederne med 13-15 tiltag, der oplevede konkurrencefordele.”

Dernæst kom det bag på Malene Stidsen, hvor bred en vifte af virksomheder og brancher, der oplevede de konkurrencemæssige fordele.

“Min antagelse var, at det primært ville være it-branchen, der høstede fordelene. Men rundspørgen viste, at det var alle brancher og typer af virksomheder, der oplevede en direkte sammenhæng mellem konkurrenceevne og øget it-sikkerhed.”

En forklaring, mener hun, der kan ses i lyset af, hvor digitalt forbundet vi som samfund og erhvervsliv er blevet. Her kan vi igen vende os mod hackerangrebet på Mærsk i 2017. Virussen, der ramte Mærsk, kom ind via an bagdør i et stykke software fra en ekstern leverandør. Altså blev de ramt via en underleverandør til rederiet og ikke gennem rederiet selv.

“Fællesnævneren for sundhedssektoren, finanssektoren og alle de industrier, som vi typisk betegner som kritisk infrastruktur, er, at de samarbejder – også digitalt – med en myriade af underleverandører, der udgør en reel risiko, når vi snakker cyberkriminalitet.”

Netop kravene om cybersikkerhed fra værdikæden bliver et fokus i den nye udgave af Industriens Fonds Cyberbarometer, der er planlagt til at udkomme her i slutningen af 2023, fortæller Malene Stidsen.

“Vi ser, at der sker en kæmpe stigning i antallet af angreb gennem værdikæderne, og i takt med det kommer der også stigende krav til, hvordan man interagerer med sin værdikæde. Min formodning er, at det hurtigt kan komme til at overskygge de lovmæssige krav, der er på vej, så den egentlige ’gamechanger’ i, hvordan virksomheder fremover kommer til at arbejde med cybersikkerhed, bliver med afsæt i krav fra værdikæden,” siger hun.

Variation har effekt

For Malene Stidsen var en tredje overraskelse i rapporten, hvor stor betydning variationen af tiltag har for kvaliteten af den enkelte virksomheds cybersikkerhed.

“Cybersikkerhed handler naturligvis meget om det tekniske setup. Men software og firewalls gør det langtfra alene. Medarbejderne er også meget vigtige. Potentielt kan de være det svage led, og derfor skal de trænes grundigt i at arbejde med cybersikkerhed. Virksomheder, der for alvor vil styrke it-sikkerheden, er derfor nødt til at tænke det holistisk ind i kulturen og strategien. Og det sker kun, hvis ledelsen går forrest,” siger Malene Stidsen.

Det er Per-Henrik Nielsen enig i. Han oplever dog fortsat, at den tilgang er undtagelsen frem for reglen hos danske virksomheder.

Industriens Fond Malene Stidsen 03 beskåret web.jpg
Det er kommet bag på Malene Stidsen, hvor bred en vifte af virksomheder og brancher, der oplever konkurrencemæssige fordele ved et større fokus på cybersikkerhed. Foto: Jacob Nielsen

“Måske skyldes det, at jeg har boet 13 år i udlandet, men det overrasker mig mildt sagt, hvor naive rigtig mange danske virksomheder er, når det gælder cybersikkerhed.”

Han fortsætter: “Tager man som virksomhed ikke det her alvorligt, svarer det for mig til at køre en bil uden at være sikker på, hvorvidt bremserne virker.”

Derfor ser han også meget gerne – ikke mindst i lyset af det kommende NIS2-regulativ – at danske virksomheder rykker sammen og skaber en fælles ramme for, hvordan de arbejder med cybersikkerhed.

En sådan ramme er D-mærket et bud på. D-mærket er Danmarks mærkningsordning for it-sikkerhed og ansvarlig dataanvendelse, som Industriens Fond har søsat i samarbejde med en række relevante organisationer.

Mærket tydeliggør hvilke virksomheder, der udviser digital ansvarlighed og giver dermed både forretningsværdi til virksomhederne og tryghed til forbrugere og kunder.

“D-mærket er en måde hvorpå virksomheder kan vise omverdenen, at der er styr på sikkerheden. Dermed får virksomheden bedre mulighed for at høste de konkurrencemæssige fordele, som vi – nu også bekræftede af rapporten – ved følger med, når man styrker sin cybersikkerhed,” siger Malene Stidsen.

Her kan du læse, hvordan Industriens Fond hjælper små og mellemstore virksomheder med at håndtere cybertruslen - og få værktøjer til selv at komme i gang.

Annoncen er produceret 09.10.2023 af Børsen Creative for Industriens Fond

Forsiden lige nu