ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement
Annoncørbetalt indhold af TDC Erhverv

'Ledelsen Hacked': Ny podcast placerer minister og erhvervsledere midt i et stort hackerangreb

PR Foto

Hvordan skal du som ledelse agere, når din virksomhed rammes af et cyberangreb? Det er grundlæggende spørgsmålet, som ledelsen, bl.a. bestående af ministeren for Samfundssikkerhed og Beredskab, Torsten Schack Pedersen, skal tage stilling til i ny podcast om cybersikkerhed.

Diffust, fjernt og uigennemsigtigt.

Sådan er der mange, der rundt omkring i de danske virksomheder har det med cybersikkerhed. Og det er et problem. For truslen er i den grad konkret og tæt på, og med AI-teknologiens fremmarch er både kompleksiteten, professionalismen og dermed også risikoen for angrebene steget markant.

Det er af grundende til, at en ny podcast ‘Ledelsen Hacked’ sigter mod at gøre cyberangrebet konkret og gennemsigtigt.

Du kan også lytte i din podcast app: Apple | Spotify

'Ledelsen Hacked' havde i oktober premiere foran et live-publikum i forbindelse med initiativet 'Hele Danmark Øver: En fælles Cyberberedskabsøvelse'. Et initiativ, som brancheorganisationer, myndigheder og repræsentanter for dansk erhvervsliv er gået sammen om.

I første afsnit af ’Ledelsen Hacked’ bliver den fiktive virksomhed, GaiaClean, udsat for et voldsomt cyberangreb. Der er tale om alt fra ransomware til læk af data og kritiske adgangskoder til dørene hos et større dansk ministerium.

Kort sagt afkræver angrebet prompte handling fra ledelsen, som i dette afsnit består af branchedirektør for DI Digital, Anders Espersen, CEO i TDC Erhverv, John Henriksen, og ministeren for samfundssikkerhed og beredskab, Torsten Schack Pedersen.

Nu bliver spørgsmålet, hvad de som ledelse skal gøre først? Og bør de prioritere at få beskyttet deres egen data før kundernes? Eller omvendt? Og hvad – hvis noget - skal der kommunikeres ud? Og hvordan?

Dette er nogle af de spørgsmål som vært, journalist og technokritiker, Anders Kjærulff, stiller ledelsen i GaiaClean i dette første afsnit af ‘Ledelsen Hacked’.

HDKØ_BØRSEN-3 beskåret.jpg
PR Foto


Forsiden lige nu