ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Undgå at blive ensom ved at se ny dansk dokumentar på DRTV

Filminstruktør Kaspar Astrup Schröder går til kamp mod den stille epidemi med filmen “Ensom i Tokyo”, der lige nu kan streames på DRTV. For også i Danmark føler en stor del af befolkningen sig svært ensomme

Kaspar Astrup Schröder (med huen) har i næsten fire år filmet i Tokyo for at sætte fokus på ekstrem ensomhed. Her er den ene hovedperson Masato i “Ensom i Tokyo”, der lige nu kan streames på DRTV, i samtale med en præst.
Kaspar Astrup Schröder (med huen) har i næsten fire år filmet i Tokyo for at sætte fokus på ekstrem ensomhed. Her er den ene hovedperson Masato i “Ensom i Tokyo”, der lige nu kan streames på DRTV, i samtale med en præst. PR-foto
Det kan godt være, at filminstruktør Kaspar Astrup Schröder en sjælden gang føler sig ensom. Indimellem står han f.eks. alene med følelser, han har svært ved at tale med hustruen om, eller når han i en hel dag har været optaget af computeren og telefonen og undgået at se andre mennesker i øjnene.

Andre læser dette lige nu