Ukendt dansk "særling" storhitter på møbel-markedet
Tobias Matthiesen
19. jan. 2015 KL. 08.23
Gem til senere
Beundring. Det er den følelse, der vækkes blandt møbelkendere, når man bringer navnet Peder Moos op. Møbelsnedkeren Peder Moos står som noget særligt i fortællingen om dansk møbelkunst, der kan bære en hel del danskerstolthed.
Lige så få møbler Peder Moos tegnede og fremførte, lige så massiv er interessen blevet for Peder Moos' minutiøst udførte møbler.
"Hvis man køber nogle af hans ting i den bedste kvalitet, får man noget unikt, og noget som er svært at forestille sig vil falde i pris, fordi det er så specielt"
I dag vurderer den mangeårige designmøbelhandler Ole Høstbo, at man ikke kan købe et Peder Moos-møbel for under 100.000 kr. Overliggeren er udefinerbar.
"Der findes få Moos-møbler, så priserne har endnu ikke fundet sit leje endnu. Men du kan ikke finde et reelt Peder Moos-møbel for under 100.000 kr. Den øvre grænse vil jeg nødig sætte. Det er et stort beløb," siger Ole Høstbo.
Ole Høstbo har i dag to Peder Moos-møbler i sin samling. Det sidst kommende Moos-objekt, et 3,8 meter langt spisebord af massiv egetræ, købte han i det forgangne år.
Peder Moos adskiller sig fra de andre danske møbelkunstnere ved, at han selv både tegnede og fremstillede sine møbler. Derfor findes der ofte kun ét eksemplar af hvert design
"Bordet er endnu ikke udbudt til salg, men prisen bliver et syvcifret beløb. Ellers ville jeg ikke sælge det," fortæller Ole Høstbo.
Bordet stammer fra en Finn Juhl-tegnet og indrettet villa i Nakskov, som bordet blev skabt til i 1952. Køberen skal findes i udlandet – enten hos en velhavende samler eller et museum.
"Det kræver den rette køber, og det er ikke en køber, der nødvendigvis dukker op på den første dag, jeg udbyder det til salg. Så må jeg vente. Det kan være én måned, ét år eller fem år," siger Ole Høstbo.
Møbelsnedker i absolut verdensklasse
Peder Moos både tegnede og fremførte sine møbler på egen hånd – og han fremførte typisk kun et eller få af hver slags. Det adskiller Moos fra tidens andre store møbeldesignere, såsom Finn Juhl og Hans J. Wegner, som selv tegnede deres møbler, men samarbejdede med møbelsnedkere om produktionen.
"Som den særling Peder Moos var, lavede han mange specielle objekter – blandt andet et tørrestativ, et radioskab og et telefonbord"
Fordi Peder Moos selv fremførte sine finurlige møbler, findes der ganske få af slagsen.
Historier går på, at møblerne kunne være undervejs i årevis. Et ægtepar skulle angiveligt have ventet i fem år, fra de bestilte et bord hos Peder Moos, til han en skønne dag ringede og fortalte, at nu var det færdigt.
Peder Moos besad en helt særlig forståelse for de forskellige træsorters evner. Han gik til det yderste med sine møbler, men den dag i dag er hans møbler stadig nogle af de mest holdbare og gedigne, der findes.
Det var helt normalt, at når man gik til Peder Moos og bad ham om at lave et møbel, så kunne han hverken fortælle, hvornår møblet ville være færdigt, hvordan det kom til at se ud, eller hvor meget det ville koste. Og alligevel var køen af købere lang.
"Peder Moos var en møbelsnedker uden lige. Der er ikke nogen, som kan måle sig med ham herhjemme snedkermæssigt," forklarer Ole Høstbo.
Ses på auktion fem gange om året
Peter Kjelgaard, chef for moderne design hos Bruun Rasmussen, deler begejstringen for Peder Moos. Han fortæller, at auktionshuset gennemsnitligt har cirka fem Peder Moos-genstande til salg hvert år.
Som den særling Peder Moos var, lavede han mange specielle objekter – blandt andet et tørrestativ, et radioskab og et telefonbord. Er man på udkig efter Peder Moos-møbler som en investering, anbefaler Peter Kjelgaard dog, at man kigger efter de mere anvendelige Peder Moos-møbler.
"Hvis man skal investere i Peder Moos, vil jeg anbefale de brugbare ting, han har lavet – et bord, en stol eller en lampe," siger Peter Kjelgaard og understreger dog, at man skal forvente at betale en anseelig pris.
Møbelsamlere kan nu se frem til, at to unikke Peder Moos-møbler kommer under hammeren i marts.
"Du får nok aldrig lov til at købe Peder Moos på et røvertilbud, men hvis man køber nogle af hans ting i den bedste kvalitet, får man noget unikt, og noget som er svært at forestille sig vil falde i pris, fordi det er så specielt," siger Peter Kjelgaard.
Et eksempel på en Peder Moos-højdespringer er et tebord af palisander, som Bruun Rasmussen vurderede til 250.000. Det gik til et hammerslag på 540.000 kr. og er dermed indikator på den store interesse for Peder Moos.
"Det kan lyde som mange penge, men ud fra vores synsvinkel er det ikke dyrt for noget så unikt og fint håndværk, som samtidig har en funktion. Jeg tror ikke, at priserne har toppet. Tværtimod," vurderer Peter Kjelgaard.
Det vides ikke, hvor mange Peder Moos-møbler, der findes i dag.