ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

TV: På businessclass til Solens Rige

Det lyder som den rene luksus; at blive modtaget af en stewardesse med et glas champagne i hånden når man træder op i det fly, der skal bringe en til den anden ende af verden.

Men er det luksus eller blot bekvemmelighed, der gør, at rejsefolket vælger at betale omkring tre gange så meget for at flyve Business i stedet for monkey-class, når de drager på langfart?
Er man i hyggehjørnet, er der tag-selv-bar
Det spørgsmål søgte Børsen lørdag svar på, da SAS inviterede ombord på flyet til Tokyo tidligere på året.

Konklusionen er klar. Bekvemmelighed og komfort betyder langt mere end luksus, når man rejser over lange distancer. Særligt når man rejser imod uret, hvor der er ekstra behov for et par timers god søvn.

Læs også:
Minimal billetpris på verdens største fly

På Business class er der rent faktisk gode muligheder for både at slappe af, strække benene og få en god nats søvn, og ikke mindst nyde freden til at se lidt video, arbejde ved computeren og frem for alt at sove.

[WEBTV: 4471]

Vil man bare sove hurtigt, kan man bestille et quick-meal, som kommer relativt hurtigt efter afgangen. Er man i stedet i hyggehjørnet, er der tag-selv-bar, et rimeligt vinkort og en acceptabel mulighed for at spise. Luksus bliver det dog aldrig. Så er de ekstra penge måske givet bedre ud ved at købe luksus på selve destinationen.
En business-flyvning til Tokyo og retur koster 31.566 kr.
Over de seneste måneder har flyselskaberne igen oplevet en stigende efterspørgsel efter Business-sæder på de lange distancer. I SAS må man dog konstatere, at væksten ikke har været helt så voldsom, som i andre selskaber, men det har måske en forklaring.

»Vi er vokset betydeligt på de lange distancer, men når andre selskaber har oplevet større vækst skyldes det, at de også har oplevet en støre tilbagegang under krisen, og så har de sat større kapacitet ind,« forklarer Per Møller Jensen, som er marketingchef i SAS.


SAS inviterede Børsen Lørdag en tur til Solens Rige.

Ingen tvivl om det. Sæderne er bekvemme på Business class, og så er serveringen langt mere attraktiv end på monkey-class. Et godt glas champagne løfter naturligvis humøret i mere end en forstand, når den lange flyvetur går i gang. En tre retters menu er ej heller af vejen, men det er altså først, når man skal sove, at man for alvor er taknemmelig over, at der bliver kræset lidt mere for passageren.

Uden for flyet er anden fordel ved Business class den såkaldte Fast Track, som betyder, at man slipper for de lange køer igennem security, så man kan komme hurtigt op i de rolige omgivelserne i SAS loungen. Her er det igen bekvemmeligheden, som betyder mere end muligheden for luksus.


Benplads, god mad og underholdning

For det er desværre svært at finde luksus ved køledisken, hvor der serveres maskinlavet rugbrød, lidt spegepølse og en leverpostej – som kunne være fra et supermarked. Og så er der vinen, som kan tappes fra en hane. Mulighederne for at arbejde er til gengæld gode.

Som følge af sparetiderne valgte Børsen lørdag at flyve hjem på Economy Extra, hvor fleksibilitet og komfort er i højsædet, men hvor der er sparet på den rene luksus for at presse prisen ned. Her koster turen 24.566 kr. hvilket er noget mindre end de 31.566 kr. en returbillet til Tokyo koster.

»Vi har i Economy Extra en godt alternativ til Business, da man får en komfort, der er bedre end Economy samtidig med, at man har fleksibiliteten, som vi yder på Business,« forklarer Per Møller Jensen.

I tv-indslaget på denne side, kan du se hvordan Børsen lørdag blev modtaget, da SAS inviterede ind på flyvningen til Tokyo.

Læs også:
Dansk superyacht - med privatfly bagpå

.

Andre læser dette lige nu