ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Topcheferne flokkes om bossernes boss

Toppen af dansk erhvervsliv med efternavne som Buhl og Riisgaard gæster årets Roskilde Festival med en fællesnævner af den tungeste slags, hovednavnet Bruce Springsteen.

Som adm. direktør for Carlsberg giver Jørgen Buhl Rasmussens tilstedeværelse på Roskilde Festival god mening. Men selvom festivalen er big business for bryggerichefen, så er det ikke tilfældigt, at det netop er lørdag, topchefen tager på Roskilde Festival.

Da Børsen for fem år siden interviewede Jørgen Buhl Rasmussen under solen på Roskilde Festival, pegede Carlsberg-bossen på Bruce Springsteen som den kunstner, han helst så optræde på Orange Scene.

Og lørdag aften går den drøm i opfyldelse, når Bruce Springsteen, der går under kælenavnet ”The Boss”, træder frem foran en fyldt Orange Scene for at dele sit store bagkatalog med publikum. Og her vil Jørgen Buhl Rasmussen naturligvis være at finde.

C20-chefer med hænder over hovedet

Det er han ikke den eneste, tunge topchef, der er. Også Steen Riisgaard fra Novozymes, Lars Frederiksen fra Chr. Hansen, Jacob Meldgaard fra rederiet Torm og TDC-formand Vagn Sørensen søger mod Roskilde og Orange Scene for at give sig hen til den 62-årige superstjerne fra New Jersey.

Jørgen Buhl Rasmussens direktør for Carlsberg Danmark, Carsten Hänel, er også gæst på festivalen. Men til hans store ærgrelse kan han ikke stå ved siden af sin chef til Bruce Springsteens hitparade.

”Desværre skal jeg på ferie i morgen, så jeg får ikke hørt Bruce Springsteen. Han er absolut en af dem, jeg helt vil se på Orange Scene,” siger Carsten Hänel.

Han bærer depechen videre fra Jørgen Buhl Rasmussen, der nu har fået sit ønske opfyldt. På spørgsmålet hvad han helst vil høre på Orange Scene lyder svaret fra Carsten Händel.

”Depeche Mode”.

Mærke festivalens dna

Han ankom torsdag aften for første gang nogensinde til Roskilde Festival. Det lykkedes kun at høre legendariske The Cure fra Tuborg-baren i mediebyen, og dermed har Carlsberg Danmark-direktøren endnu sin debut foran Orange Scene til gode. Inden det handler om musik, vil han ud blandt festivalens gæster.

”Jeg vil mærke festivalens dna, som jeg ikke har prøvet før. Jeg glæder mig til at opleve pulsen og håber på at komme rundt og høre en masse forskellig musik. Det overrasker mig, at der er hele seks scener,” konstaterer Carsten Händel.

Eneste skår er at forlade Roskilde til fordel for ferie med familien i Barcelona uden at have oplevet ”The Boss” flankeret af de to store Tuborg-logoer på Orange Scenes højttalertårne.

Han må få øjenvidneberetninger til de netværksmøder med de topchefer, der vil være at finde til koncerten lørdag.

Cheferne over dem alle har også givet en ikonisk ros til Bruce Springsteen.

"I'm the president, but he's still the boss," lød det i 2009 fra den amerikanske præsident Barack Obama.



Andre læser dette lige nu