Top Ti: De mest populære luksusbiler i de nyriges nation
Boris Gullev
28. aug. 2013 KL. 12.32
Gem til senere
Udtrykket "Kinabil" er hastigt ved at miste al berettigelse som skældsord. USA vil inden længe ryge af tronen som verdens bilnation nummer 1.
Ifølge OECD vil kineserne allerede i 2016 overhale USA som verdens vigtigste marked for luksusbiler og kigger man nærmere på hvilke biler, der især tiltrækker de nyrige kinesere, peger fire ud af fem på de tyske automobiler som de foretrukne.
Amerikanerbiler er åbenbart ikke kinesernes kop te. Men hvilke bilmærker er det så der pt. går som varmt brød i Kina?
Konsulentvirksomheden McKinsey har spurgt tusinder af kinesiske bilister og her er top ti listen over solgte luksusbiler i Kina.
10. Cadillac:
Det eneste amerikanske bilmærke på listen, Cadillac, er ejet af General Motors og udgør nu USAs næstældste bilmærke. Der blev i 2012 solgt ca. 150.000 Cadillac-biler og Kina udgør det største udenlandske marked. 9. Infinity
Japanske Infinity er skabt af Nissan (tidl kaldt Datsun) og blev tidligere importeret til Kina. Nu har japanerne så bygget deres egen Infinity fabrik i Kina, så prisen bliver lavere og kineserne endnu mere vilde med Infinity-bilen.
3 Land Rover Evoque biler linet op foran forhandleren i Shanghai. I foråret måtte Land Rover tilbagekalde hele 11.852 biler fra fastlandskina pga. fejl.
8. Land Rover
Land Rover fra Tata Motors er den eneste firehjulstrækker på listen. I 2012 steg salget af kinesiske Land Rovers med hele 50 pct. 7. Volvo
Den nu kinesisk producerede Volvo bliver mere og mere populær blandt kinesere med hang til sikkerhed og kubisme. Målet er at sælge 200.000 volvoer inden 2018.
6. Lamborghini
Salget af Lamborghinier til kinesere steg med 150 pct. i 2010 og 70 pct. i 2011. Endnu er markedet for disse ekstravagante superbiler dog mest udtalt blandt arabiske milliardærer og ikke kinesiske partimedlemmer.
Der bliver langet cirka 2000 Porscher over disken i Kina hver eneste måned og tallet er stigende. Det gør Kina til Porsches næstvigtigste marked efter USA, men den stilling ventes at blive byttet rundt inden for få år.
4. Mercedes Benz
Mercedes Benz ligger helt ude i overhalingssporet når det handler om at tilegne sig markedsandele i Kina. Den tyske klassiker ligger netop nu og forhandler om at bygge hele 75 bilforhandlere i Kina, blandt andet i 36 større byer, der endnu ikke har fået deres egen Mercedesforhandler.
En Audi nærstuderes af to kinesiske bilkøbere på messen i Changchun.
3. Lexus
Holdt fast. I 2012 blev der solgt hele 64.000 Lexus'er i Kina, hvilket udgør over 7 pct. afmoderselskabet Toyotas samlede kinesiske bilsalg.Endnu er der dog ikke nogen planer om at bygge en kinesisk Lexus-fabrik.
2. BMW
BMW har oplevet tocifrede væksttal i Kina i årevis, men nu ser det ud til at denne tysker må indse, at salg tallene ikke vokser ind i himmelen på grund af den øgede konkurrence.
1. Audi
Audi er kineserne klart mest foretrukne luksusbil og kineserne er omvendt Audis mest foretrukne marked. Symbiosen betød en stigning i salget på hele 27 pct. i juli måned i forhold til samme måned i 2012.
Ifølge undersøgelsen fra Mckinsey & Company vil Kina i 2020 stå for købet af godt 3 mio. luksusbiler, mens amerikanerne "kun" vil købe ca. 2,3 mio. luksusbiler.