ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Evren Tekinoktay: "Mit hjem bærer præg af, at jeg har fundet fred i, hvem jeg er, og hvad jeg kommer af"

Kunstner Evren Tekinoktays hjem er, ligesom hendes værker, præget af hvem hun er, og hvad hun er rundet af. Hun indretter sig hellere med brugsgenstande end kunst, for at andre kunstneres proces ikke taler videre i hende

Billedkunstner Evren Tekinokay foran et af sine store værker i lejligheden i indre København, hvor hun bor sammen med sin datter.
Billedkunstner Evren Tekinokay foran et af sine store værker i lejligheden i indre København, hvor hun bor sammen med sin datter.

Evren Tekinoktay er som kunstner kendt for sine collager. For sin udsøgte sans for farver, mønstre og sammensætninger. Den sans går som en rød tråd gennem hendes lejlighed i en ejendom fra 1730 i indre København. Gulvene er skæve, det samme er vinduerne, fordi huset gennem tre århundreder har sat sig. Alle værelser er malet i en farve, selvom hun er vokset op med og har levet det meste af sit voksne liv med hvide vægge. Men Tekinoktay er blevet mere eksperimenterende hen ad vejen, og da hun for fem år siden flyttede ind i lejligheden, valgte hun farver til væggene. Fordi de skaber ro og varme. At vælge farver er en svær disciplin for de fleste, men ikke for Evren Tekinoktay.

“Jeg er en kæmpe farvenørd og er vant til hele tiden at tage stilling og træffe valg om farver, og jeg er kompromisløs, når jeg skal finde den helt rigtige tone. Det foregår per intuition, jeg er draget af de mælkede farver og puddertoner, og farverne i mit hjem er i samme skala som dem, jeg bruger i min kunst.”

Arvestykker og fund fra hele verden

Det er også i hjemmet, idéerne kommer til Evren Tekinoktay. Det er her, hun arbejder mest, og hun synes, det er naturligt, at dit hjem afspejler, hvem du er, og hvad du laver.

“Jeg har arbejdet med collage, siden jeg var fire år. Hele mit liv er en collage af kulturer og lande, og mit hjem afspejler de forskellige retninger. Det er det samme miks, der kommer til udtryk i mine værker. Mit hjem bærer præg af, at jeg har fundet fred i, hvem jeg er, og hvad jeg kommer af. Jeg ville have meget svært ved at trives i en stringent stil,” fortæller Evren Tekinoktay, hvis hjem er fyldt med arvestykker og fund fra hele verden –særligt Tyrkiet, hvor hun har rødder. Men hun går ikke aktivt og kigger efter ting til boligen.

“For mig er indretning ikke en beskæftigelse. Jeg går ikke hele tiden på loppemarked, og jeg er ikke særlig optaget af mit hjem. Det vigtige er, at her er en god grundstemning, at der er en ro i det, og at jeg føler mig godt tilpas. At jeg ikke skal forholde mig til for meget. Det er også derfor, jeg hellere indretter mig med brugsgenstande end kunst, fordi jeg kan se og genkende andre kunstneres proces i deres værker. Det generer mig, og det duer ikke, at andres værker taler videre i mig.”

EvrenTekinoktay-ChrisTonnesen_1875.jpg
Evren Tekinoktay betegner sig selv som ‘farvenørd’ og er kompromisløs, når hun skal vælge farver til både værker og sin bolig. Alle rum i lejligheden er malet i hver sin farve, i stuen er det Matchstick, i arbejdsværelset, der ligger i direkte forbindelse, er det Pink Ground, begge fra Farrow & Ball. Sofabordet fra butikken Something Special i København er det eneste møbel, der er købt nyt, resten er arvestykker eller fundet brugt. Det marokkanske gulvtæppe er fundet på nettet.

EvrenTekinoktay-ChrisTonnesen_1879.jpg
Ideerne til Evren Tekinoktays værker starter i hendes arbejdsværelse, hvor materialer og redskaber står klar.

Gode vibes

Langt de fleste ting i Evren Tekinoktays hjem er gamle og tidligere ejet af andre. Faktisk er det eneste møbel, der er købt fra nyt, sofabordet i stuen. Det tog hende fem år at finde, og da det kom ind, fik hun alligevel en “æstetisk krise”, indtil en veninde hjalp hende med at gøre det rigtigt ved at fylde det med små figurer, bøger og vaser.

“Det er så langt ude at have det sådan, men jeg kan bare mærke, når ting ikke skal være her. Jeg har en slags sjette sans for gode vibes, også i ting. Ligesom lejligheden har en sjæl, og at de mennesker, der har boet her gennem tiden har sat deres præg på stemningen i den, på samme måde er det med de gamle ting. Der har været et liv omkring dem, som følger med, og jeg reagerer intuitivt på dem. Hvis en ting taler til mig æstetisk, og der er gode vibes i den, får den en plads i mit hjem.”

EvrenTekinoktay-ChrisTonnesen_1881.jpg
Hyggehjørne i stuen. Lænestolen er købt brugt og har fået ombetrukket hynderne. Den hvide lampe er amerikansk, blomstermaleriet er et gammelt fransk loppefund.

EvrenTekinoktay-ChrisTonnesen_1884.jpg
Et af Evren Tekinoktays karakteristiske neonværker har fået plads i stuen ved siden af reolen bygget af malede trækasser med gamle LP’er. Pladespilleren har Evren Tekinoktay selv malet, og striberne giver en fantastisk effekt, når pladespilleren drejer.

EvrenTekinoktay-ChrisTonnesen_1886.jpg
Overalt i boligen er der strøget med rund hånd af finurlige fund. Her på sofabordet en blanding af gaver, rejsefund og gamle sager fundet i små butikker.

EvrenTekinoktay-ChrisTonnesen_1891.jpg
Stuen er på én gang farverig og roligt afstemt. Farven på væggene er Farrow & Balls Matchstick. Funkissofaen er tegnet af tjekkiske Hynek Gottwald i 1930’erne og har fået nybetrukne hynder. Den buede sofa er fundet for 20 år siden i Berlin, er blevet malet og har fået hynder betrukket med kludetæpper. Det store værk i baggrunden er et af Evren Tekinoktays egne, gulvtæppet er fundet på nettet.

EvrenTekinoktay-ChrisTonnesen_1895.jpg
I soveværelset sætter farven Cinder Rose fra Farrow & Ball rammen om de mange forskellige stilarter, der mødes i hjemmet. Patchwork-læderlænestolen i Memphis-stil er fundet brugt, gardinerne er egentlig duge købt i en lille butik i New York, som Tekinoktays mor har hjulpet med at lave om. Toiletmøblet er fra mormorens hjem i Istanbul.

EvrenTekinoktay-ChrisTonnesen_1898.jpg
Sengebordene er en del af et større møbelsæt, som stammer fra Evren Tekinoktays mormors hjem i Istanbul. Farverne er de samme, som da Tekinoktay var barn. Gardinerne er omsyede duge fra en lille butik i New York, den mønstrede vase i vindueskarmen er fundet i Tyrkiet.

EvrenTekinoktay-ChrisTonnesen_1899.jpg
Toiletmøblet er en del af et større møbelsæt, som stammer fra Evren Tekinoktays mormors hjem i Istanbul. Farverne er de samme, som da Tekinoktay var barn.

EvrenTekinoktay-ChrisTonnesen_1913.jpg
Fra soveværelset er der direkte adgang til Tekinoktays drøm af et walk in-closet. I hjørnet mødes det miks af farver, inspiration og stilarter, der går igennem både Tekinoktays værker og hjem. Lænestolen er designet af Hynek Gottwald, det lille lyserøde skab er arvet, træfiguren på gulvet er en gammel afrikansk skulptur. Vægfarven er Cinder Rose fra Farrow & Ball.

EvrenTekinoktay-ChrisTonnesen_1920.jpg
Selv på badeværelset mødes fund fra hele verden, mønstre og farver.

EvrenTekinoktay-ChrisTonnesen_1926.jpg
Fra spisestuen kan man se, hvor smuk sofaen, der er et 20 år gammelt genbrugsfund fra Berlin, er fra alle sider. På den høje svenske gustavianske kommode ses en af boligens mange bogbunker og en vild lampe, der er fundet brugt. De gamle stole er svenske og er blevet malet i en markant lyserød tone.

EvrenTekinoktay-ChrisTonnesen_1938.jpg
Både det franske langbord og de svenske stole er gamle og fundet brugt. Den store gamle tyrkiske vase er fundet i Istanbul. Farven på væggene er Farrow & Balls Mizzle.

EvrenTekinoktay-ChrisTonnesen_1945.jpg
Køkkenvæggene er malet i farven Setting Plaster fra Farrow & Ball, mens køkkenelementer og bordplade har fået farven Entrance Hall Pink, som er en arkivfarve.



Andre læser dette lige nu