ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Samsø-hotel bringer Bali til Ballen

Vi skal lige et stykke ud ad Strandvejen. Altså ikke den i det nordsjællandske, men den noget kortere og lidt mindre mondæne version på Samsø. Her er knap så mange millionvillaer og dyre restauranter. Men her er smukt. Og her er en autencitet, som kun Samsø kan byde på.På Strandlyst er der hverken dresscode eller stive jakkesæt. Stilen er mere til badetøfler og en slåbrokEn kilometers penge fra lystbådehavnen i Ballen ligger Hotel Strandlyst og byder sig til. Den hvide hovedbygning har fået selskab af en nyere, sortmalet træbygning, som kom til, da hotellet fik nyere ejere i 2006. Så skulle der ske noget med det gamle pensionat, der ligger blot 50 meter fra vandet – dog på den forkerte side af Strandvejen.

I den nye tilbygning er værelserne holdt i minimalistisk design med sort-hvide nuancer. Flere af dem har badeværelser med sorte granitgulve samt nedsunket badekar. Herfra kan man så ligge og nyde stjernehimlen gennem ovenlysvinduerne

Ikke at det gør så meget, for der er begrænset med trafik på vejen, hvor det mest er de små boder, der lokker interesserede til. Her sælger de lokale alt fra friske jordbær over kartofler og tomater til hatte og golfbolde (ti stk. for 50 kr.).

Hygge er vigtigt

Det er hyggeligt, og sådan skal det blive ved med at være. I hvert fald på Strandlyst, hvor der hverken er dresscode eller stive jakkesæt. Stilen er mere til badetøfler og en slåbrok, afslappet daseliv, og måske en flaske kold hvidvin, som kan nydes med udsigt til den kornmark, der grænser lige op til hotellets baghave.

Udendørs boblebad er et af de nye wellnesstiltag.

Alligevel er der noget, der skiller sig ud. Noget, der bryder det ellers normale billede af dansk sommeridyl. Noget, der ikke helt har sin naturlige plads her i haven. Flere steder på grunden står nemlig en række balinesiske stenfigurer og stirrer beskueren direkte ind i øjnene. Hvordan i alverden er de dog havnet her?

Forklaringen er faktisk ganske simpel. Hotellets indehaver, modemanden Tommy Hyldahl, elsker Bali og har besøgt paradiset i det indonesiske øhav utallige gange.

Læs også:Koraller og kranier på kæmpeøen

"Og så sørgede jeg bare for, at der blev sendt nogle hertil, da jeg købte stedet," siger Tommy Hyldahl, der selv har stået for indretningen af Strandlyst. Et projekt, han egentlig blev mere involveret i, end han først havde ambitioner om, fortæller han.

"Det begyndte bare med, at vi i min virksomhed, Metropol, stod og manglede et sted til vores årlige firmasommertur. Vi var efterhånden oppe på 100 mennesker, så vi ledte efter et sted, hvor der var plads til en del folk. Ved et tilfælde faldt vi over Strandlyst, hvor vi både kunne sætte telte op og indkvartere gæster. Der var dog ikke plads til samtlige, så vi fandt vi nogle ekstra værelser og annekser her på Samsø. Det gik fint, og efterfølgende kom vi tilbage hertil tre år i træk."

En lille karpedam er med til at give en asiatisk fornemmelse på Hotel Strandlyst

Men derfra og så til at købe stedet, er der alligevel langt, erkender han. Skæbnen ville da også, at han i første omgang sagde nej tak til det tilbud, han en dag blev præsenteret for.

"Den tidligere ejer af Strandlyst ringede til mig og spurgte, om jeg var interesseret i at købe stedet. Det var jeg ikke, for jeg var jo modemand og arbejdede med fashion. Jeg anede intet om hoteldrift. Alligevel kunne jeg ikke lade være med at spørge om prisen. Og sådan kom vi så til at sidde og handle lidt frem og tilbage. Mit bud endte dog med at være for lavt for ejeren, så vi gjorde ikke mere ud af det."

Hotellet griber om sig

Indtil seks måneder senere, hvor Tommy Hyldahl igen fik ejeren i røret. Han havde tænkt over det og synes egentlig, at prisen var ganske fornuftig.

Restauranten kan også melde fuldt hus med sin fokus på lækre danske råvarer

"Så jeg køber hotellet i 2006 uden at gøre mig de store tanker. Umiddelbart tænker jeg dog, at jeg blot vil sætte huset i stand og sælge det videre, men så griber det jo om sig," siger Tommy Hyldahl, der sammen med sin partner i Metropol, Claus Bonde Pedersen, får den idé, at de vil forvandle Strandlyst til et klassisk dansk badehotel med tydelig balinesisk indflydelse.

"Dog uden drager i baghaven," siger han og griner.

Og sådan går det til, at de balinesiske sten finder vej til Ballen, ligesom en lille karpedam bliver gravet ud på grunden, og der bliver investeret i nye wellnesstiltag som f.eks. et udendørs boblebad, en sauna, en opvarmet pool samt et yoga- og meditationsrum.



Samsø kan i 2008 byde gæsterne velkommen – nu et moderne livsstilshotel rigere. Til at stå for den daglige drift af Hotel Strandlyst kommer Winnie Rasmussen over fra fastlandet, og hun elsker det fra dag nummer et, fortæller hun.

"Det er nu min sjette sæson, og ølivet har virkelig sat sig i mig. Jeg er blevet helt afhængig af det,"fortæller 34-årige Winnie Ramussen, mens hun anretter en salat og en sandwich til et par unge, sultne gæster ude på terrassen.Det er nu min sjette sæson, og ølivet har virkelig sat sig i mig. Jeg er blevet helt afhængig af det"Restauranten her har jo ikke altid set sådan ud. Faktisk har der aldrig før været en rigtig restaurant på stedet. De tidligere ejere drev Strandlyst som pensionat, og der var vidst nok engang et øldepot for hele Samsø nede i kælderen. De kan godt nok ikke have drukket meget dengang, for vores kælder er virkelig ikke særlig stor," siger Winnie Rasmussen, da hun kommer tilbage fra terrassen og viser rundt i det hvidmalede lokale, der i dag udgør hotellets restaurant.



Her er et stort spisebord med plads til ti personer samt små to- og firemandsborde, der alle er dækket op med hvid dug og sølvbestik. Stolene er Charles Eames-design, ligesom coffeetable-bøgerne og de internationale magasiner minder om stemningen på et moderne designhotel.

Fransk par i staben

Personalet er fortrinsvis dansk, men et fransk par – Vicky og Thomas – har også fundet vej hertil. De er begge uddannede massører og begyndte som løst tilknyttede medarbejdere. Men da der kom mere gang i hotellet, og restauranten pludselig kunne melde fuldt hus, gik parret op på fuld tid.

"I dag er det f.eks. Thomas, der står for serveringen om aftenen. Han taler udmærket engelsk, og det gør gæsterne som regel også," siger Winnie Rasmussen og tilføjer, at de seks fuldtidsansatte på hotellet faktisk bor sammen i et lejet hus blot nogle kilometer herfra.



"Det er musikeren Poul Krebs' sommerhus, som vi har lejet. Vi hygger os sammen, og der er en god stemning. Vi plejer at være gode til at respektere hinanden og give plads. Det bliver man også nødt til, når man tilbringer seks måneder sammen hvert eneste år."

Strandlyst er et udpræget sæsonhotel, og når sommeren går på hæld, lukker hele huset ned, og personalet drager hjem. Tilbage er kun længslen efter endnu en sommer på Strandlyst.

Læs også:
Hot og trendy hotel på Åboulevarden
Charmerende fransk tidslomme i Kina
Caribiske strande får du også i Europa


.

Andre læser dette lige nu