ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Rekord-hammerslag for dansk stol overhalet indenom

Alle nåede at fejre det rekordhøje hammerslag på 900.000 kr. for den dansk designede Flemming Lassen-stol "Min egen stol", og Pleasure nåede at bringenyheden, men så faldt dagens store chok-hammerslag da en anden stol af selvsamme Flemming Lassen gik for 980.000 kroner over vurderingen.

"Auktionsmarkedet er somme tider temmelig uforudsigeligt - særligt på et område som dansk design"

Lænestolen "Den trætte mand" af selvsamme Flemming Lassen blev solgt i 2013 for 620.000 og den har haft rekorden indtil tidligere i dag. "Den trætte mand" blev til dagens auktion vurderet til 500.000 kr. i dag og så solgt til hele 1.420.000 kr. og  er således den nye rekordholder for danske stole.

“Hos Bruun Rasmussen havde vi forventet, at det var Flemming Lassens unikastol “Flemmings stol”, der opnåede titlen som “Danmarks dyreste designstol” på aftenens auktion i Bredgade. Det var derfor en stor overraskelse, at det var arkitektens overpolstrerede lænestol “Den trætte mand” fra 1935, der overhalede den indenom og slog dansk auktionsrekord med et hammerslag på 1.420.000 kr."

"Auktionsmarkedet er somme tider temmelig uforudsigeligt - særligt på et område som dansk design, der for alvor er kommet i vælten internationalt”, fortæller Kasper Nielsen, salgs- og vurderingsdirektør hos Bruun Rasmussen.


Andre læser dette lige nu