ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

86 børn mistede livet i en af Danmarkshistoriens mest brutale og fortrængte katastrofer: Nu fortæller Ole Bornedal historien fra børnenes perspektiv

Ole Bornedalslog igennem med thriller og brændte sig på en historisk tv-serie. Fra børnenes perspektiv fortæller han nu historien om en af Danmarkshistoriens mest brutale katastrofer i krigsfilmen “Skyggen i mit øje”

Portrætter af instruktør Ole Bornedal taget i forbindelse med premieren på hans nye film: Skyggen i mit øje. Billederne er taget på Frederiksberg Allé ved mindesmærket for bombningen af den franske pigeskole og på Frederiksberg Kirkegård.
Portrætter af instruktør Ole Bornedal taget i forbindelse med premieren på hans nye film: Skyggen i mit øje. Billederne er taget på Frederiksberg Allé ved mindesmærket for bombningen af den franske pigeskole og på Frederiksberg Kirkegård. Foto: Simon Fals

Da Ole Bornedal skulle caste voksne skuespillere til sin nye film “Skyggen i mit øje”, måtte han sige til de voksne skuespillere Danica Curcic, Maria Rossing, Susse Wold og de andre: “I skal vide, at det er begrænset, hvor mange nærbilleder I får, og nogle steder vil I blive framet ud.”


Andre læser dette lige nu