Det var lidt af et tilfælde og en modeøl, der satte Jakob Nørby Houmøller og partnere på sporet af det, der blev en succes og nu fører til, at de bygger et helt nyt bryggeri til 10 mio. kr.
Øllet, der kaldes Westcoast eller Hazy IPA, tager udgangspunkt i den bitre Indian Pale Ale, som i den nye trend gøres mere saftig, aromatisk og humlepræget. Den ser tåget – altså hazy – ud, fordi øllet er ufiltreret og grumset, lidt som det kendes fra f.eks. witbier og hefeweisen.
Men smagen er noget helt andet og ganske overraskende, fordi det på en gang er bittert og frugtagtig med mindelser om blomster i den store forfriskende saftighed.
Big Doink ude af dåsen Foto: Andreas Vinther.
Friskhed frem for alt
Øllet drikkes helt frisklavet, og derigennem opnår man den ovennævnte oplevelse af friskhed, der stiller krav til distributionen. Man kan ikke bare sejle dåserne fra deres udgangspunkt i USA til Danmark, fordi de mange led som regel betyder måneders transporttid, hvorved friskheden går sprøjten.
Derfor transporterede Mikkeller øllet med fly, da det gjorde sin entré i Danmark for tre år siden. Det blev brygget hos Mikkeller i Californien, hvor kunderne stod i kø hver fredag, når det friske øl blev tappet. Herhjemme blev det tågede øl også snart populært, men hvis ikke man var kunde hos Mikkellers Bottle Shop, var det svært at finde den tågede øl. Det oplevede undertegnede, som fra starten blev begejstret for den usædvanlige øl, der forener pilsnerens friskhed med et mere markant og udtryksfuldt væsen.
Også Jakob Houmøller og hans tre bryggervenner syntes godt om den nye ølstil, de tre erfarne hjemmebryggere gav sig i kast med det, da de debuterede som semiprofessionelle bryggere. De mødtes oprindeligt som kollegaer på forskellige ølbarer, bl.a. den københavnske brewpub Ølsnedkeren, der havde et lille bryggeri i kælderen.
Succes fra start
Da kapaciteten blev for lille, lejede Ølsnedkeren et konkursramt bryggeri i Nordsjælland, som dog var for stort, og derfor blev Houmøller og kompagni inviteret til at leje et hjørne, hvor de i 2018 installerede deres første brygningstank og gav sig i kast med at brygge forskellige slags hazy øl. Det blev en succes lige fra starten, og siden da har de kunnet sælge hver eneste liter fremstillet øl, i begyndelsen til de ølbarer, hvor de arbejdede, og efterhånden stadig mere bredt.
Med tiden udvidede de kundekredsen, ligesom de sagde deres fuldtidsjobs op og efterhånden begyndte at hæve løn i deres eget firma, Gamma Brewing, som her i oktober er ved at forberede sig på at flytte til et helt nyt bryggeri, som de etablerer i Herlev, hvor produktionen skal fordobles.
Det bliver et moderne bryggeri med alle de tekniske faciliteter, man kan købe for de små 10 mio. kr., investeringen udgør, en investering der er blevt mulig, fordi de tre ejere har fået en investor med på bagsmækken.
Øllet distribueres i dåser.
Hvorfor Gamma?
Navnet er inspireret af en fortælling om, at buddhistiske munke afgiver gammastråling under meditation, og stifterne tænkte, eller “overtænkte” som Jakob Houmøller siger med et smil, at det så kunne være, at folk kom i samme sindstilstand af zen ved at drikke Gamma-øl. Men grundlæggende var det nu, fordi de syntes ordet lyder godt, og at det nemt kan udtales på alle sprog.
Salget til eksport, til danske ølbarer og private forbrugere når i år 150.000 liter, siger Jakob Houmøller, som er glad for spredningen, da Gamma således ikke er helt afhængig af de ølbarer, som corona har gjort livet surt for. Faktisk er omsætningen steget under coronanedlukningen, fordi kunderne har bakket så godt op om bryggeriet, siger han. Og hvorfor bakker de op? Ifølge Jakob Houmøller er det dels grundet sympati for de seks ølfolk, som i dag udgør staben i Gamma Brewing, men jeg vil tro, at det bestemt også skyldes, at øllet er helt fremragende. Det var også derfor, Copenhagen Beer Week, den ny festival, som løber af stablen 3.–11. oktober, bad Gamma om at brygge festivalens officielle øl.
Fakta
COPENHAGEN BEER WEEK
COPENHAGEN BEER WEEKforegår på barer, restauranter, bryggerier, spillesteder, museer, gallerier, universiteter og inddrager en bred vifte af aktører rundt omkring i København.
34 bryggerierer gået sammen om festivalen, og det erførste gang, at så mange fra ølbranchen forener kræfterne for at skabe en lignende begivenhed.
cphbw.dk
Dejlig Doink
Da arrangørerne er over 30 forskellige kvalitetsfokuserede bryggerier, må det siges at være lidt af en hædersbevisning, og der er da også tale om en tæskelækker øl, ganske som det er tilfældet med to af de øvrige dåser, jeg har haft fornøjelsen af at smage.
De smager lige så sjovt, som de ser ud, og udseendet er et vigtigt element i den moderne humørfyldte ølverden, hvor Gamma-drengene ikke holder sig tilbage for at lave sjov med Budweiser-bryggeriet i deres Extra Natural-øl, som til forveksling ligner amerikanske Budweisers etiket påfaldende meget, men smager ganske anderledes.
Jeg var stærkt begejstret for Big Doink, en double IPA lavet med de tre forskellige humletyper og fire forskellige slags malt, som her fører til en lovende duft med vild friskhed og stor dybde. Smagen lever op til løfterne med en delikat krydring og den der lille flyvske sødme, som brutalt tromles af en passende bitterhed i eftersmagen.
Også Superstudio Double IPA og den officielle Copenhagen Beer Week Celebration Pale Ale var dejlige bekendtskaber, som klart kan anbefales.
oltr@borsen.dk
Anmeldelse
Frisk og let
CPH Beer Week Pale Ale
Meget frisk intens næse med laurbærblade. Fint skum. Forfriskende saftig floral smag med udpræget bitterhed i eftersmagen.
45 kr.,gammabrewing.com
Anmeldelse
Vingummibamse
Extra Natural Pilsner
Duft af vingummibamser og banan. Genkendelig pilsnersmag, men nærmest uden kulsyre.
40 kr., gammabrewing.com
Anmeldelse
Lang og bitter
SuperstudioDouble IPA
Frisk næse med fyrrenåle. Ren smag med stor bitterhed og fylde i den lange eftersmag.
60 kr., gammabrewing.com
Anmeldelse
Superfrisk
Big Doink Double IPA
Superfrisk humlepræget, frisk og dyb næse. Krydret smag med strejf af sødme, der balanceres i bitter eftersmag.