ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Ny Porsche er rasende hurtig

For mange står Porsche 911 GT3 som den perfekte køre-stærkt-sportsvogn. Så kan det lade sig gøre at forbedre den? Porsche viser stolt nyheden frem på hurtig racerasfalt og snoede bjergveje. Om det lykkes? Vi finder svaret

Racing Green er et perfekt valg til multitalentet GT3. Den tosæders coupé med hækmotor er rasende hurtig, men kan også bruges som almindelig bil.
Racing Green er et perfekt valg til multitalentet GT3. Den tosæders coupé med hækmotor er rasende hurtig, men kan også bruges som almindelig bil. Foto: Rossen Gargolov
Hvordan moderniserer man Coca-Cola-flasken? Opgiv det. Det kan man ikke. Den er perfekt, som den er. Måske har Porsches ingeniører og designere tænkt netop sådan, da opgaven blev stukket ud: Vi skal have fornyet, forbedret og moderniseret den nuværende 911 GT3. 

Andre læser dette lige nu