Der er altid ét stykke tøj, der er kernen i tidsånden. Anskaffer man sig netop dét, er det en nem måde at opdatere det, man allerede har i skabet, så man ligner en, der følger med.
Lige nu er det til kvinder uden tvivl en oversize blazer. En klassisk blazer, men så alligevel ikke. En oversize blazer minder om en, man har lånt i sin kærestes skab. Og så igen: alligevel ikke.
“Den oversized blazer leger med koderne, fordi den på én ganger både maskulin og feminin
Modeforsker Maria Mackinney-Valentin
“Den skal ligne en mandeblazer, men vi arbejder grundigt med, hvordan skuldrene falder og med pasformen til kroppen og længden på ærmerne,” siger Anna Teurnell, chef for design hos svenske Arket, der har lavet en række oversize blazere til kvinder.
“Proportionerne skal være i harmoni, selvom det er oversize. Den skal se cool ud, men samtidig være flatterende og give et feminint udtryk på trods af, at det er et meget maskulint stykke tøj,” siger hun.
Grunden til, at vi ser oversize blazere netop nu, er æstetisk og tendensmæssigt, at de falder perfekt ind i tidens underspillede stil, der samtidig oser af attitude med masser af inspiration fra herregarderoben, læder og nuancer som sort, beige og jordtoner. Men det er ikke kun det, der er på spil. Stil og dermed også blazeren afspejler i det hele taget tiden, vi lever i.
“Vi er i gang med at omdefinere, hvad det vil sige at være mand og kvinde, og en oversize blazer leger med symbolerne for køn, fordi den er maskulin i sit udgangspunkt,” siger Maria Mackinney-Valentin, modeforsker og lektor på Kunstakademiets Designskole, mens Anna Teurnell kalder det udtryk, den skaber, for et “power-kvindelook”.
“Stærkt, selvsikkert og cool,” kalder hun det.
Det look har blazeren til kvinder faktisk skabt, siden den første gang indtog kvindegarderoben med skuespillerinden Marlene Dietrichs dengang opsigtsvækkende brug af mandens suit omkring 1960 og med Yves Saint Laurents lancering af smokingen til kvinder i 1966 i en tid, hvor der var skarpe skel mellem kvinde- og manderollerne og dermed også garderoberne.
“Blazeren opstod oprindeligt som en jakke til roere i 1800-tallets England, ligesom den blev og bliver brugt til bl.a. skoleuniformer. Men allerede i 1700-tallet så man kvinder i det, som blazeren også udspringer af, nemlig den taljerede ridejakke, som de brugte ud over tidens krinolinekjoler med smal korsettalje og stivere under skørtet,” siger Maria Mackinney-Valentin.
Blazeren med de store skuldre gjorde dog først sit indtog i kvindegarderoben i 1980’erne.
“Hvis man tænker Melanie Griffith i filmen “Working Girl”, hvor hun blev ikon for kvinder, der var kommet på arbejdsmarkedet, men på mændenes præmisser, så hun skulle være ligesom en mand for at passe ind, bar hun netop en blazer med store skuldre. I 1980’erne blev den type blazer brugt som et greb, hvor kvinder tog symboler på det, de følte sig holdt nede af, og gjorde det til deres eget ved f.eks. at kombinere med kvindelige koder som store øreringe og meget makeup,” siger Maria Mackinney-Valentin.
Blazeren anno 2020 er dog ifølge modeforskeren mere udtryk for leg end alvor.
“Den er ikke længere udtryk for, at kvinder skal være som mænd. Men at vi leger med kønnene på den måde, at der i dag er mange måder at være mand og kvinde på,” siger Maria Mackinney-Valentin.
Den for store blazer bruges da også anderledes nu end i 1980’erne. Uden skjortebluse med pussy bow, permanentet hår og masser af makeup. Til det nutidige rene look er det snarere er 1990’erne, man skal søge inspiration i. Tænk den tids ultraenkle udtryk som hos Helmut Lang, Calvin Klein eller Jil Sander, hvor en sort blazer var kastet skødesløst over en helt enkel cremefarvet silkekjole med stropper.
“Personligt er jeg ikke til den klassiske blazer, fordi den hurtigt bliver meget pæn på en kontoragtig måde, der selvfølgelig også har sin berettigelse, mens den oversized blazer giver noget kant,” siger moderedaktør på Elle, Josephine Aarkrogh.
“Om du har jeans og T-shirt eller en feminin kjole på, giver den et nonchalant strejf som noget, du lige har hevet ud af din kærestes skab og kastet over skuldrene på en mere afslappet måde end den klassiske blazer. Den kan også bruges med et smalt bælte i taljen,” siger hun.
Den oversized blazers fordel er, at den fungerer til stort set alt.
“Også til aftenbrug. I Danmark kan vi nemt føle os overdressed eller afklædt i en kjole, så her er den god at have ud over. Eller den kan bruges uden noget indenunder til et par sorte bukser og høje sandaler med røde læber til,” siger Josephine Aarkrogh.
Hun kan faktisk ikke komme i tanke om noget, den ikke kan bruges til. Det skulle da lige være, at den kan komme til at se lidt kaosset ud til f.eks. en løs nederdel, derfor er det en idé at tænke over proportionerne, så det ikke er voluminøst både foroven og forneden.
“Jeg ville heller ikke sætte den sammen med en skjorte, som er den klassiske måde at bruge en blazer på. Bruger jeg den til et suit, vil jeg bruge T-shirt og sneakers til for at gøre looket mere casual.”
Selvom den traditionelle, mere figursyede blazer er en klassiker, der formentlig altid vil være her til arbejdsbrug, og en oversize blazer i højere grad er et modefænomen, mener hverken moderedaktøren, chefdesigneren eller modeforskeren, at den er forsvundet igen om et øjeblik.
“Set i min optik går trends langsomt, men har det med at mutere lidt,” siger Maria Mackinney-Valentin.
“Så vi kan forvente, at den måske bliver lidt kortere, eller at den f.eks. udvikler sig til en kjole, men jeg tror, at den fortsætter med at være her længe endnu.”
