ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Kolind: Det er ikke et slot - bare en villa

Erhvervsmanden Lars Kolind stod bag årets største bolighandel, da han for nylig købte mæglerparret Peter Norvig og Hanne Nørrisgaards kæmpevilla ved Bagsværd Sø. En fornuftig handel, kalder han det.

Det skriver BT.

Det er et meget smukt og fantastisk hus.Lars Kolind, erhvervsmand

Pleasure
Lars Kolind bag årets største bolighandel
Kolind købte villaen ”Tusculum” for 45,5 mio. kr. efter et prisnedslag på hele 22,5 mio. kr., og han er nu ejer af et gods ved Silkeborg og et kæmpe hus i Nordsjælland.

”Det er ikke et slot. Det er bare en villa. Men den er stor nok. Det er et meget smukt og fantastisk hus. Ligesom mange andre i København har vi kendt til det hus i mange år, og pludselig fik vi chancen for at købe det. Så skal man slå til,” siger Lars Kolind til BT.

Han erkender, at Tusculum er en anelse stort til to mennesker.

”Men vi har mange gæster, og min kone og jeg skal have kontorer i huset. Så vi skal nok udnytte pladsen,” siger han.


Andre læser dette lige nu