ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Japansk design i særklasse: 10 uundgåelige stop i Tokyo

Japans håndværkstradition og æstetiske raffinement er grund nok til at skynde sig til Tokyo for at fylde kufferten med originalt japansk design, du ikke kan komme i nærheden af på vestlige breddegrader. Vi giver dig ti adresser, du ikke må gå glip af

Designeren og kokken, Shinichiro Ogata, står bag den nyåbnede te-butik, Saboe, hvor man kan smage på varerne, før man køber en af de fine dåser med japansk te med hjem.
Designeren og kokken, Shinichiro Ogata, står bag den nyåbnede te-butik, Saboe, hvor man kan smage på varerne, før man køber en af de fine dåser med japansk te med hjem. PR-foto: Nik van der Giesen
1. Kun for de indviedeJapanerne er verdensmestre i helstøbte koncepter, hvor du kan spise, dufte og klæde både dig selv og din bolig på i samme konsekvente look, og selv viger de sjældent en tomme, når de først har stillet skarpt på en personlig æstetik. Hos Yakumo Saryo kan du købe den fulde, minimalistiske livsstilspakke, og i den kombinerede restaurant, shop og tesalon er alt fra duften i rummet til varerne på hylderne, orkestreret efter de samme stramme principper.

Andre læser dette lige nu