Er du også en af dem, der tyer til whisky, når der skal gives en flaske til sønnen, kæresten eller faren i huset? Så inviterer destilleriet Stauning Whiskey til både og rundtur og smagning i det vestjyske ved køb af en af husets gode flasker. Virksomheden blev grundlagt i 2005 af ni venner, som fik byg hos en lokal købmand, tørv ved det nærliggende frilandsmuseum og kværnede korn i en gammel kødhakker. Men det kan du blive klogere på ved et besøg.
For mere info se stauningwhiskey.com
Det er på en hård baggrund, når kvinden bag blomsteruniverset Poppy Kalas, denne weekend sætter fokus på vold mod kvinder med udstillingen “Red min søster”. Her har hun samlet en række kendte danske kvinder, hvis liv er mærket af vold, og portrætteret dem i poetiske blomsteruniverser. Udstillingen kan opleves i dag og lørdag ved Søpavillonen, hvorefter den rejser videre rundt i Danmark.
Læs mere om kampagnen på danner.dk/redminsoester
Det er arkitekten Jørgen Utzon, der har tegnet det sjældent smukke Skagen Odde Naturcenter, der, udover udstillingen om Ulrik Plesner og Thorvald Bindesbølls indflydelse på Skagens arkitektur, også arrangerer ture i de omgivende hedeområder. Det sker både kl. 11 og kl. 13, og det koster blot en entrébillet til museet.
For mere info se skagen-natur.dk
