Gustav Dyekjær Gieses stemme er mere hæs, end den plejer. Et par måneder med fuld los på de skrå brædder har sat sit aftryk på stemmebåndet. For tiden er den 28-årige skuespiller aktuel i den nærmest revyagtige forestilling “Jytte fra marketing er desværre gået for i dag” på Nørrebro Teater i København, der bygger på den meget populære fagbog af samme navn.
Han sammenlignes med en ung Mads Mikkelsen eller tidlig Al Pacino: “Jeg havde ikke engang formuleret, at man kunne være skuespiller”
Et tilfælde gjorde Gustav Dyekjær Giese til skuespiller, men erfaringerne fra at blive mobbet som dreng bruger han i sit arbejde med at skabe sprækker i hårde filmroller, nu i den biografaktuelle “De forbandede år 2”
