I årevis har jeg talt om nye boligskatter, og i årevis har jeg mødt boligejere, som har bekymret sig om dem. Boligejere, som har været nervøse for værdien af deres bolig, eller som har været bange for at købe en ny bolig.
Mange boligejere har ikke kendt til andet end skattestop på ejendomsværdiskatten, og en ejendomsskat, der i bedste fald har ligget stille eller i værste fald har været underlagt stigningsbegrænsning.
Det er klart, at en ophævelse har kunnet give bekymringer – særligt i de dyreste områder, hvor den effektive boligskattebetaling har været meget lav.
Nu, efter et halvt år med de nye regler, må man sige, at især ejendomsvurderingerne, som de nye regler er baseret på, har givet et ordentligt rabalder.
Den gennemtvungne udsendelse af de automatisk genererede vurderinger brød i løbet af det, der virkede som få sekunder, igennem mediernes lydmur og knuste boligejernes tiltro til systemet.
“Det kan opleves som et tab at skulle sælge betydeligt billigere end i årene før rente- og skattestigningerne
For de fleste var ejendomsvurderingerne retvisende, men det har ikke fyldt så meget. For det væltede jo frem med uforståelige vurderinger og mærkelige regler, der mildest talt satte nogle boligejere i en rigtig træls situation. Til gengæld har det været lidt sværere at se effekterne af de nye ejendomsvurderinger på selve boligmarkedet – i hvert fald vurderet ud fra boligpriserne.
For der er ikke sket meget med boligpriserne i 2024 – hverken op eller ned. Helt som forventet er hussalget i de dyre områder omkring hovedstaden faldet en del, mens salget er pænt de fleste steder vest for Storebælt. Som konsekvens heraf er huspriserne faldet lidt i de dyre områder, steget lidt i de billige, mens de på landsplan er næsten uændrede.
Og så er der ejerlejlighederne. Godt nok er ejerlejlighedspriserne kun faldet lidt i 2024, men handlerne er ramt – især i København. Salgspriserne reddes for tiden af et udbud, der ikke er højt, og som kontraintuitivt er faldet markant i 2024. De københavnske sælgere vil ikke være med til noget brandudsalg.
Har man en dyr ejerlejlighed, der giver en tilsvarende stor skatterabat, så kan det give mening at holde fast i den, hvis man ikke er villig til at give sig nævneværdigt på prisen. Det kan opleves som et tab at skulle sælge betydeligt billigere end i årene før rente- og skattestigningerne.
For selvom salgspriserne har overrasket til den positive side i 2024, så vil der skulle ske store prisfald, hvis antallet af handler skal op i højt gear inden for kort tid.
Lige nu holder ejerlejlighedsejerne fast i prisniveauet og udskyder hellere salget end at sælge til “lavpris”. Men de står altså over for potentielle købere, der ikke kan eller vil købe, før priserne falder mere. Så hvem giver sig først?
Mit bud er, at begge parter kommer til at give sig. Flere potentielle sælgere vil affinde sig med en lidt lavere pris, som tiden går, og køberne formildes af kommende rentefald og lønstigninger.
Så ejerlejlighedsmarkedet skal nok komme op i gear igen, men der kan godt gå et år, inden det er igennem den nødvendige tilpasning. Det bliver dog uden dramatiske prisfald.