ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Dette er en kommentar skrevet af udvalgte redaktører på Børsen samt en række fast tilknyttede eksterne kommentatorer med stærke faglige kompetencer inden for forskellige ekspertområder. Kommentarerne er udtryk for skribentens holdning.

“Dollaren er ikke problemet for Trump, det stikker dybere”

“Hvis USA forsøger at løse problemet med dollardevaluering, toldmure og pres på andre lande for at øge deres forbrug, så risikerer man at skabe langt større skade end gavn,” skriver Thomas Thygesen.
“Hvis USA forsøger at løse problemet med dollardevaluering, toldmure og pres på andre lande for at øge deres forbrug, så risikerer man at skabe langt større skade end gavn,” skriver Thomas Thygesen. Foto: Mandel Ngan/AFP/Ritzau Scanpix

For nylig er markedet blevet optaget af rygtet om en mulig Mar-a-Lago-aftale, en slags moderne udgave af den Plaza-aftale, der tilbage i 80’erne svækkede dollaren og hjalp USA med at genoprette handelsbalancen.

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis

Forsiden lige nu