ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Dette er en kommentar skrevet af udvalgte redaktører på Børsen samt en række fast tilknyttede eksterne kommentatorer med stærke faglige kompetencer inden for forskellige ekspertområder. Kommentarerne er udtryk for skribentens holdning.

“Vi er på vej ind i et stærkere vækstscenarie – det betyder stigende aktiekurser”

En udtalelse om mulige rentestigninger fra tidligere Fed-chef Bernankes kostede i 2010 et kursfald på 15 pct. Arkivfoto: Christopher Aluka Berry/Reuters/Ritzau Scanpix
En udtalelse om mulige rentestigninger fra tidligere Fed-chef Bernankes kostede i 2010 et kursfald på 15 pct. Arkivfoto: Christopher Aluka Berry/Reuters/Ritzau Scanpix

Barometret er skiftet fra et opsving til en økonomisk ekspansion for den globale økonomi efter offentliggørelsen af OECD’s ledende indikator for april måned.

Skiftet – hvis det kan fastholdes i de kommende måneder – sender et vigtigt signal om, at vi er på vej ind i et stærkere vækstscenarie med et kraftigere træk på vare- og arbejdsmarkederne.

Det sender samtidig et tydeligt signal om, at stigende aktiekurser kan forventes.

Ekspansionsfase

OECD’s ledende indikator er designet til at give tidlige signaler om vendepunkter i de økonomiske konjunkturcykler. Ser man på både niveau og ændring i indikatoren, får man en simpel og samtidig robust model, der opdeler konjunkturcyklen i fire distinkte faser.

Fra december 2022 og frem til nu har vi befundet os i, hvad jeg kalder en opsvingsfase, hvor væksten er positiv, men under den naturlige vækstrate.

Det har tilladt en vis optimisme, økonomisk såvel som finansielt, men også at inflationen har kunnet aftage, og at presset på især det amerikanske arbejdsmarked har kunnet mindskes noget.

I ekspansionsfaserne, som vi altså netop er trådt ind i, er væksten over den langsigtede trend, og ressourcetrækket er større

Det tidlige opsving er kendetegnet ved betydelige kursstigninger på aktiemarkederne. Det passer fint med stigningen i S&P500-indekset på næsten 50 pct. siden bunden i oktober 2022.

I ekspansionsfaserne, som vi altså netop er trådt ind i, er væksten over den langsigtede trend, og ressourcetrækket er større.

Vi kan se dette skifte i andre indikatorer nu, og vi kan se det ret tydeligt i pengemarkedernes forventninger til mulige rentesænkninger, der er blevet skåret kraftigt ned i år.

I tidligere ekspansionsfaser er aktiemarkederne altid endt højere ved udgangen, end ved indgangen af konjunkturperioden, og aktier har altid givet højere afkast end obligationer.

På obligationsmarkederne er kredit, inklusive danske realkreditobligationer, altid bedre end statsobligationer.

Små korrektioner

Korrektioner er uundgåelige, men som oftest er de relativt små i ekspansionsperioder – med undtagelse af 2010, hvor Fed-chef Bernankes udtalelser om mulige rentestigninger kostede et fald på 15 pct. hen over sommeren.

Alligevel steg S&P500-indekset samlet set med 20 pct. i ekspansionsfasen mellem marts 2010 og februar 2011.

For en passiv investor er markedsafkastet normalt altså ganske attraktivt i denne del af den økonomiske konjunktur.

Man kan med fordele inkludere en såkaldt momentumfaktor, for eksempel gennem en etf, hvor man køber selskaber, hvis kurser allerede stiger, ligesom vækstaktier gerne klarer sig godt. Det ser ud til, at markederne allerede har taget forskud herpå:

År til dato er globale aktier steget med 11,8 pct., momentumfaktoren er steget med 24 pct., mens value- og small cap-aktier halser efter med henholdsvis 7,7 pct. og 4,9 pct.

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis

Forsiden lige nu