De amerikanske aktiemarkeder kom mandag godt igen, med solide stigninger til især cykliske sektorer såsom finans og olie, idet investorerne stadig fordøjede sidste uges overraskende høgeagtige skifte fra den amerikanske centralbank.
Fremgangen til cykliske aktier gav mandag især medvind til Dow Jones-indekset, der lukkede med en fremgang på 1,8 pct. Fremgangen kom, efter at Dow Jones-indekset fredag tabte 1,6 pct. samt satte punktum for den største ugentlige tilbagegang siden oktober på sammenlagt 3,5 pct.
Det brede S&P 500-indeks endte med et plus på 1,4 pct., og det teknologitunge Nasdaq-indeks måtte nøjes med en stigning på 0,8 pct. efter fald fredag på henholdsvis 1,3 og 0,9 pct.
Nedturen i sidste uge blev forstærket af den amerikanske centralbanks rentemeddelelse midt på ugen, hvor et flertal af bankens beslutningstagere fremrykkede deres prognose for de første post-pandemiske renteforhøjelser til 2023.
– Hvis markederne er bekymrede for marchen mod en mere normal penge- og finanspolitik, idet økonomien bliver genoprettet, så vil det blive en meget lang march, skriver Christopher Smart, global strateg hos Barings, ifølge Associated Press.
– I mellemtiden bør støtte fra både den amerikanske centralbank og den amerikanske regering hjælpe med at understøtte aktiekurserne, selv om de ser dyre ud sammenlignet med det historiske gennemsnit, fortsætter han.
COMEBACK TIL FINANS- OG OLIESEKTOREN
Bankerne fik mandag lidt genrejsning, efter at sektoren fredag sluttede i det laveste i to måneder efter rentefald på obligationsmarkedet. Lavere renter gør det sværere for bankerne at tjene penge på deres indlån, men mandag vendte de lange renter opad igen.
Renten på den toneangivende tiårige amerikanske statsobligation endte mandag i 1,49 pct., efter at den fredag faldt 7 basispoint til 1,44 pct.
Storbankerne Wells Fargo, Bank of America og Goldman Sachs steg mandag med 2,5 til 3,7 pct.
Der var også rygstød til olieselskaberne Exxon Mobil og Chevron, der steg henholdsvis 3,6 pct. og 2,9 pct.
Olieprisen havde medvind mandag som følge af en svagere dollar samt, efter at forhandlingerne mellem USA og Iran er sat på pause. Dermed ser olieudbuddet ikke ud til at blive løftet med den iranske produktion på den korte bane.
I teknologisektoren lukkede Microsoft med et plus på 1,2 pct. i 262,63 dollar, og markedsværdien nærmer sig dermed 2000 mia. dollar, som Bloomberg har beregnet sig frem til vil blive nået når aktien når 265,55 dollar.
Aktien steg forud for et event den 24. juni, som finanshuset Rosenblatt ser som en katalysator for aktien. Rosenblatt har anbefalingen “køb” og kursmålet på 301 dollar for aktien.
NVIDIA OG AMD RAMT AF KINESISK INDSATS MOD KRYPTOVALUTAER
Nvidia faldt 1,1 pct. og AMD tabte 2,4 pct., efter at de kinesiske myndigheder har øget sin indsats mod kryptovalutaer.
Mandag offentliggjorde Kina, at landet har indkaldt embedsmænd fra sine største banker til et møde for at gentage forbuddet mod at tilbyde kryptovalutatjenester.
Computerprocessorer fra Nvida og AMD bliver blandt andet brugt til at mine bitcoin, og indsatsen mod kryptovalutaer kan reducere efterspørgslen efter grafikkort fra de to amerikanske mikrochipproducenter.
Konglomeratet Raven Industries, der blandt laver udstyr til landbruget og gps-udstyr, steg med 49,3 pct. til 57,65 dollar, efter at CNH Industrial har fremsat købstilbud på 58 dollar pr. aktie eller 2,1 mia. dollar.
Smith & Wesson Brands endte 18,5 pct. højere i lukkerekorden 27,68 dollar, og dermed fortsatte opturen efter fredagens stigning på 17,2 pct. Torsdag efter lukketid aflagde den amerikanske skydevåbenproducent et bedre end ventet regnskab for det forskudte fjerde kvartal.
/ritzau/FINANS
